Bakan Hava: “Ayancık’a kuvvetli, güvenli konutlar ve 2 endüstri sitesi kazandırıyoruz”

Bakan Gelgel: ” Ayancık’a sağlam, sakıncasız konutlar ve 2 sanayi sitesi kazandırıyoruz”

ANKARA – Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur, “Güzeşte yıl yaşanan selden birden bilahare Ayancık’taydık. Selin yaşandığı geçmiş günden bugüne vatandaşlarımızın elini on paralık bırakmadık. Ayancık’a kuvvetli, emniyetli konutlar ve 2 endüstri sitesi kazandırıyoruz. Hemşehrilerimizi kullanılmamış yuva ve aksiyon yerlerine sunma bodur sürede kavuşturacağız” dedi.

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çalım, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda, “Güzeşte yıl yaşanan selden çabucacık sonradan Ayancık’taydık. Selin yaşandığı geçmiş günden bugüne vatandaşlarımızın elini hiç bırakmadık. Ayancık’a kuvvetli, sakıncasız konutlar ve 2 sanayi sitesi kazandırıyoruz. Hemşehrilerimizi yıpranmamış yuva ve hareket yerlerine yeryüzü gelişmemiş sürede kavuşturacağız” ifadeleriyle 11 Ağustos 2021’da meydana mevrut baskın felaketi sonrasında Sinop’un Ayancık ilçesinde yapılan çalışmalarla ilişkin ayrımsız video yayımladı.

Sinop’un Ayancık ilçesinde yaşanan başat felaketi sonrası yaralar sarılırken Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından konuyla ilgilendiren yapılan açıklamada, bati hasar düzlük binaların yeniden inşası üzere çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Sel felaketinin peşi sıra birçok iş yerinin dahi bulunduğu aşağı sanayi sitesinin hasar gördüğü tamlanan açıklamada, hareket yerlerinin yeniden inşası için nezaret tarafından başlatılan çalışmalarla 2 adet yeni uran sitesi yapıldığı, hasar gören iş yerlerinin ise onarıldığı aktarıldı.

Vekil Çekicilik’un, toplumsal medya hesabından paylaştığı videoda Sinop’un Ayancık ilçesinde yapılan icraat hakkında vukuf veren Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Sinop İl Müdürü Salih Livaoğlu, “Bu konutların 47 tanesi 2+1, kafasız küsurat 32 tanesi 3+1 bölük olarak mutasavver, yerli mimariye makul, kasaba dostu konutlar. Yüzdelik 90 mertebesinde kendisini tamamlamış ve yaklaşık 1 ay içerisinde halkımızın hizmetine sunulabilecek durumdadır. Bu bölgede toplam 56 parça yıpranmamış dükkan yapılmakta; yüzde 85 seviyesinde dükkanlar tamamlanmıştır” diye konuştu.

“Devletimiz hakikaten nazik benzeri devletmiş”

Sinop’un Ayancık ilçesinde meydana gelen yeğin felaketinin arkası sıra devletin alelacele kıyamet bölgesine gelerek gerekenleri yaptığını anlatım eden Sinoplu vatandaşlar ise “Devletimiz, maddesel ve manevi anlamda müstelzim demet ve şefkati bize gösterdi. Konutlarımız sağlam, hareketli, kaliteli ve çokça fena hâlde oldu” dedi.

Konutların yanı sıra yapılan sanayi sitesi ve dükkanların bile domuzuna ve nitelikli olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Bizi heyecanlandıran, yapılan uran sitesindeki kaliteye çokça ehemmiyet verdiklerini gördüm. Dükkanlarımızın eskisinden elan ergonomik, henüz evire çevire olduğunu görüyoruz. Devletimiz hakikaten iri aynı devletmiş. Bunu gördük” ifadelerini kullandı.

Share: