Bakan Kirişci, lokal mahsulat iş yeri anne atma töreninde konuştu

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, e-Izzet Kapısı’ndan muvasala imkanı sağlanan Fellah Araç Sistemi’nden (ÇKS) evvel bakımından 517 bin belge alındığını bildirdi.

Kirişci, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde planlı Arsıulusal Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında dernekevi işaret iş yeri temel atma ve üreticilere araba ekipman dağıtım töreninde, Adana’nın üstelik süresince düz aldığı Sazak, Osmaniye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Kahramanmaraş ve Çankırı’birlikte Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi’nin yürütüldüğünü söyledi.

Yaklaşık 25 milyon lira tutarında yardım şeklinde birlikte nitelendirilebilecek desteklerinin söz konusu olduğunu tamlayan Kirişci, üreticiler üzere cihaz ve ekipmanın önemine değindi.

Dağıtılan takım sayesinde üreticilerin daha mübarek, faal, henüz birkaç erke harcayarak istihsal yapacaklarına inandığını anlatan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Burada çadırlar dağıtılacak, bu bizim göçerlerimizle ilişkin. Biz onlara hangi kadar destek versek azdır. Hepimizin kentte cümbüş sürdüğü bir zamanda onlar o hayvanlarıyla hemhal olup tabir yerindeyse kır dolaşanlardır. 45 metrekareden oluşan bu dağıtacağımız çadırlar 510 watt gücünde güneş enerjisi sistemi ve buzdolabını dahi içine takanak şekilde rapor yerindeyse kentteki konforun muadili olmasa bile kötü başında o yaylada kendilerini abat ettirecekleri tıpkısı düzlem sağlanmış olacaktır. Hep 197 olan bu çadırın inşallah dağıtımı gerçekleştirilecek. İlçelerimize bakarak üstelik bu mefsuh olacak. Bu projenin üstelik maliyetinin 10 milyon lira olduğunu yorumlamak isterim.”

Tufanbeyli ilçesinde gerçekleştirilecekleri 13 milyon liralık yatırımdan dahi bahseden Kirişci, bundan 800’ü eş 1500 kişinin yararlanacağını, tesisin vadi tesliminin yapıldığını ve 450 çağ sonraları tamamlanacağını rapor etti.

Kirişci, Türkiye’nin tarımsal ihracat rakamlarına değinerek, “İhracatımızı 2021’üstelik 25 milyar dolara, demin bile 30 milyar dolarlara eriştirdik. 2023 hedefimiz de Allah müsaade verirse 35-36 bilyon dolar olsun rağbet ediyoruz.” dedi.

“517 bin Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi alınmış”

Icra Vekili Kirişci, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yoluyla 6,2 milyon ton arpa ve buğday alındığı, 2022’deki tarımsal bindi ödemelerinin da 40 bilyon liraya yaklaştığını söyledi.

Üreticilere 2023’ün geçmiş 3 ayında ödenmesi planlanan süt ve basma desteklerinin öne çekildiğini hatırlatan Kirişci, Kültür Bankası yoluyla üreticilere sunulan kredinin dahi 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını anımsattı.

Vekil Kirişci, Çiftçi Vasıta Sistemi’ne (ÇKS) e-Devlet Kapısı’ndan ulaşım imkanı sağlanmasına değinerek, “Geçkin itibarıyla e-Izzet üzerinden 517 bin Ekinci Kayıt Sistemi belgesi münfail. İl ve kaza müdürlüklerine gitme zahmeti ve çevreye egzoz emisyonla sunulan zararı tıpkı kenara bırakırsak minimum 100 teklik ayrımsız harcamayı 517 bin ÇKS belgesiyle çarptığımızda, çiftçini cebinde küsurat 52 milyon liralık dünyalık var.” diye konuştu.

Çiftçilerin işlemlerini kolaylaştırmak için “Ekincilik Cepte” uygulamasının geliştirileceğini rapor fail Kirişci, uygulamanın tanıtımının sene böylelikle veya 2023’ün başında yapılacağını aktardı.

Kirişci, gençlerden çokça özdek beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizim yaşımızdaki insanlardan inovatif us sokak amma gençleri ‘TEKNOFEST Kuşağı’ adına biliyoruz. Ancak avrat erkek ayırt etmez tarıma dahi ilgileri olsun istiyoruz. Bizim ülke kendisine ortanca yaşımız 33,1. Biz birlikte yaşlansak üstelik Avrupa’nın hala yer dinç nüfusuna ehil ülkesiyiz. Bu gençlerin, tarıma ve ormana ilgisini kısaltmak hesabına Ekincilik Orman Cahillik Konseyi kurduk. Bunun şu anda bütün çalışmaları doğru durumda. İnşallah açıklık kazandığında dahi ayrıca tanıtımını yapacağız. Konseyin adı Ekincilik Orman Deneyimsizlik Konseyi zira inovatif düşünen ve bu sektöre erke katacak olan gençlerdir.”

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, 11 Son Teşrin Milli Ağaçlandırma Günü’nün bu yılki temasını ” Türkiye Yüzyılı’na Nefes” yerine belirlediklerini anımsatarak, vatandaşları ağaç dikme etkinliklerine nida etti.

Konuşmanın ardından ekipmanlar ile zirai ilaçlar üreticilere dağıtıldı.

Tufanbeyli’de asıl atma töreni

Icra Vekili Kirişci, buradaki törenin ardından Tufanbeyli ilçesine helikopterle gitti.

Kirişci, burada IFAD kapsamında Nezaret aracılığıyla ölçülü Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) finansmanıyla yapılacak Yöresel Mahsulat Muamele Yeri’nin ana atma törenine katıldı.

Icra Vekili Kirişci, törende, Tufanbeyli’yle ilişik geçmişten bugüne zait ayrımcılık beğenmek istediklerini ifade etti.

Tufanbeyli’ye henüz geçmiş ayrımsız belediye başkanlığı seçiminde kara eliyle müracaat etmek isterken çığ dolayısıyla yolun bağlı olmasına karşın gittiklerini anlatan Kirişci, “Tabiatıyla biz inat ettik, devam ettik. Geldik çığın yanına. Filhakika yolu kapatmış. Yapacak tıpkısı şey yok. Uyanık oradan bize sesleniyor ‘Aman efendim buradan lütfen ayrılın, uzaklaşın çünkü bakir benzeri çığ gelebilir’ diye niteleyerek. Özge taraftan başkan adayımız bizi telefonla arıyor, ‘Sayın Vekilim, kesinlikle elkızı buraya’ diyor. Gelelim birlikte ortada makro bir çığ var, yolu kapatmış. Neyse tığ sek sek sekerek çığın üstünden atladık ve bu tarafa akmak amacıyla arkadaşlarımızla buluştuk.” dedi.

Kirişci, Tufanbeyli’nin planlı projenin adına akıllıca dezavantajlı bire bir ilçe olduğunu, bu nedenle gezilerine Tufanbeyli’den başladığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Elbette doğrusu gelip müracaat etmek geçişsiz. Tığ siyasetin bu manada genetiğini değiştirdik. Bu genetik değiş, bol yönde aynı değiş. Yani ‘genetiğiyle oynadık’ derken acı bire bir değişim değil, ferah yönde ayrımsız değiş oldu. Ego Tufanbeyli’ye etken siyasette olduğum dönemde birçok defa geldiğimi hatırlamıyorum. Değme defasında bile iyicene programlar icra ettik. Vatandaşlarımızın mutluluğunu, memnuniyetini gördük. İnşallah bu aksata yeri, burada yapılacak olan bu çalışmayla Tufanbeyli’miz özlük alanında daha yukarılara taşınacak.”

Konuşmaların peşi sıra Kirişci ve katılımcılar butona basarak Yöresel Ürünler Alışveriş Yeri’nin temelini attı.

Törende, Bakan Kirişci’ye yörede yetiştirilen fasulye ve nohutlardan ödül edildi.

Vali Süleyman Elban, SELIM Öğür Adana Milletvekili Abdullah Akla Yatkın, Tufanbeyli Kaymakamı Abdulhamit Söz, Belediye Reisi Remzi Ergü ile davetliler de törene katıldı.

Share: