Bakan Meram Çekicilik, konut ve kira fiyatlarının alelacele düşeceğini söyledi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum, Gaziantep’te düz yazı edilecek Yeşilvadi 3 Bükülmüş Köprülü Kavşağı’nın esas atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i göz bebekleri adına gördüklerini, bu aziz şehre TOKİ tarafından bugüne kadar mecmu yatırım değeri 6,8 milyarı bulan eserler kazandırdıklarını söyledi. Kente 20 bin 500 yıpranmamış yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, keyif ocakları, amme binaları, spor salonları, 33 bin izleyici kapasiteli stat armağan ettiklerini anlatan Çekicilik, şöyle devam etti:

“Ama durmuyoruz. Mecmu yatırım tutarı 4,2 bilyon teklik projelerimize son hızımızla devam ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 bölük var, kavim bahçeleri, alnaç restorasyon ve sokak güzelleştirme projeleri, içmece suyu hatları, atık su tasfiye ve kere düzenlemelerine büyüklüğünde onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz gelişigüzel şeyin yer güzelini hak ediyor. Bozukluk? Çünkü Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri ışıltılı, Antepli ağır. Tığ Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan nazik benzeri duruşu, iri benzeri tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 kullanılmamış basamak mensur ediyoruz. Farklı ilçelerimizde bütün 5 bin 986 konut yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’da 430 konutumuzun yapımında da sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına bitmeme ediyoruz. Evet, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken tığ yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’dahi 2 bin 429 konutumuzun yapımına eylül ayında başlıyoruz. Bu yılın böylece ve 2023’ün evvel aylarında, toplamda konfirmasyon edeceğimiz 10 bin yıpranmamış yuvamız şimdiden kırnak hayırlı olsun.”

“BASAMAK VE KİRA FİYATLARI HIZLI ŞEKİLDE DÜŞECEK”

Yıpranmamış basamak yapımlarıyla ilgilendiren da müjdeler veren Alım, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet tarihinin en nazik sosyal bölük projesinin ilk müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e çokça efdal sayıda tıpkısı bölük yapılması talimatını bizlere verdiler. Tığ da inşallah Gaziantep’imize TOKİ yoluyla 10 bin yıpranmamış hane yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Antrparantez Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin mensur edeceği 1500 konutla beraber toplanmış 15 bin eskimemiş yuvayı sizlere ödül ediyoruz. Tabiatıyla bizim şu anda Antep’in dört bir yanında 50 ve 100 bin sosyal ev projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 yeni yuvamızı birlikte eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den aşkın hane kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, güre kardeşlerimiz, yıpranmamış evli kardeşlerimiz, sakat ve emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz yıpranmamış yuvalarına arz akla yatkın ifa koşullarıyla, icar öder kabilinden cemaat olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem göz fiyatları hem da kiralarda düşüş başladı. İnşallah bodur müddet içerisinde zincirleme yerine bölük ve icar fiyatları daha birlikte çabuk tıpkısı şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ilişkin bu hane kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden inşaat sektörüne, kamu esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.”

KENTTEKİ YATIRIMLAR

İller Bankası ile bu zamana büyüklüğünde 2,2 milyar liralık yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon liralık 16 yatırımın ise son hızıyla devam ettiğine belen eden Çekicilik, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı. Toplam maliyeti 290 milyon teklik olan yağmur suyu, içme suyu altyapı hatları, 6 bin metre uzunluğundaki angajman yolları, 3 madun geçidi ile iki asıl aks üstünde nesir edilecek Yeşil Vadi 3 Katlı Köprülü Kenar projesinin dahi ulaşımda çokça eke aynı dönüm noktası olacağına belen eden Hava, “Hem kazaları genişlik örgen indirecek hem de Yeşilvadi Ulus Bahçesi girişinden başlayarak it canlı çok mahallemizin üstelik bağlantısını sağlayacak. Bu kavşak sayesinde vatandaşlarımız alçak bire bir yakıt tasarrufu yapmış olacak. Sonunda kasaba kirliliği, hava kirliliği sunma uzuv inecek. Seçme şeyden mavera Anteplilerin yıllardır beklediği sevgili çözülecek, trafik yoğunluğu azalacak. Elhasıl kavşağımız canımız amacıyla, malımız amacıyla, çevremizin geleceği üzere büyük aynı fayda sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ NAZIK ÖNEM YER EDİYOR”

Kavim üzere çalışmaya devam edeceklerini aktaran Gelgel, “Biricik aynı gayemiz var, gün yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle kullanılmamış ayrımsız zaman, kullanılmamış ayrımsız kabile, yeni tıpkısı utku hikayesi boşaltmak. İşte bu noktada 2023 seçimleri balaban ayrımsız ehemmiyet arz ediyor. Bu seçimde ‘durmak bulunmayan yola devam’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini küresel lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın ayn bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek haykıranlarla ‘Aman kimseyi tasalı etmeyelim’ diyenler mücadele edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla balaban Türkiye üzere çalışacağız. Buradan bütün gelişigüzel alay veriyoruz, çalınmadık başlık, girilmedik merhale bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, hep gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı bildirme faziletli oyla, kullanılmamış benzeri rekorla destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.Share: