Bakan Soylu’dan İBB’ninde zarfında oduğu 4 CHP’li belediyeyle ilgilendiren haddinden fazla konuşulacak kanıt: Terör örgütlerine neler yaptıklarını haftaya açıklayacağım

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2023 yılı bütçesini 248 bilyon 163 milyon 434 bin TL adına öngördüklerini söyledi.

“CHP’Lİ BELEDİYELERİN YILDIRI ÖRGÜTLERİNE NELER YAPTIKLARINI AÇIKLAYACAĞIM”

CHP’li belediyeleri meni eden Vekil Süleyman Soylu, haddinden fazla konuşulacak meşruhat yaptı. CHP’li belediyelerin terör örgütlerine yaptıklarını açıklayacağını söyleyen Soylu, “Mersin Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adana Seyhan Belediyesi, İstanbul Ataşehir Belediyesi’nin, yildiri örgütlerine neler yaptıklarını haftaya basın toplantısıyla açıklayacağım” ifadelerini kullandı.

“TERÖR AKIBET 6 YILDIR BÜYÜKLÜK GÜNDEMİNİN ZIR SIRALARINA İTİLMİŞTİR”

Türkiye’nin terörle mücadelede ilkleri yaşadığını tamlayan Aristokrat, “Terör, son 6 yıldır ilk defa mevki gündeminin ast sıralarına itilmiştir. İlk kere Cudi Cup Tenis Festivali’ni, 40 sene sonraları ilk kez Cudi Gemi etkinliğini yapıyoruz, ilk kez Diyarbakır’üstelik ‘kültür yolu’ kabil tıpkı festival yapıyoruz. Hakkari’birlikte tababet fakültesi kazanan mektepli sayısı, 2016’lar, 2017’lerde 0 iken sabık sene 19’du, ilk kez bu yıl 24’e çıktı. İlk nöbet 40 yatırımcı, yalnız Diyarbakır’da bir tevhit sanayi bölgesinde yatırım için bibi koridor bekliyor. Gabar’üstelik ilk defa petrol çıkarılıyor” diyerek konuştu.

“TÜRKİYE TERÖRİSTİN DEĞME ŞEYİNİ BİLMEKTEDİR”

Aristokrat sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İlk defa Tendürek ve Amanoslar teröristlerden ağız ağıza temizlendi, Karadeniz teröristlerden temizlendi, Ege ve Akdeniz açılımları başlamadan bitirildi. Kars, Erzurum, Ardahan, Iğdır kırsalı teröristlerden temizlendi, tertemiz. Bingöl, Erzincan, Elazığ, Malatya kırsallarının kâffesi teröristlerden temizlendi, arı sili. Amanoslar, Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep kırsallarının topu topu teröristlerden temizlendi, tertemiz. Ihtimal birileri PKK’ya olan saikleri yüzünden üzülüyor ama bilinmesi lazım ki; Türkiye Cumhuriyeti devleti dağlardaki teröristin ayakkabı numarası karışma rastgele şeyini bilmektedir” dedi.

“BENDE SENATOSU’NDAN PKK’YA 2 MİLYAR DOLAR YARDIM YAPILDI”

Bu mücadeleyi verirken, Anayasa’dan, hukuktan, demokrasiden, herif haklarından, kaideli fehamet ilkelerinden asla ödünleme vermedik, vermiyoruz. Bu mücadeleyi yüklemek, hem üstelik hukuktan ve demokrasiden ayrılmadan yüklemek yalın kat aynı öz değildir. Sadece serencam 3 yılda ESIR Senatosundan PKK/PYD’ye 2 milyar dolar yardım yapıldı.

“İSTİKLAL CADDESİ PKK’NIN SİVİL KATLİAMLARINDAN BİR TANESİ”

Yekpare bunlar olurken, örgüte ortaklık 30 yıldır ilk defa 3 sene üst üste 100’ün altına düşmüşken, serencam 3 yılda doğrulama olanların sayısı katılanların sayısını aşmışken, 3 Antrakt 2016’üstelik yaşanan Reina saldırısından sonraları şehirlerimizde iri terör olayı yaşanmamışken, 2015’te 2 bin 817 olan yildiri eylemi sayısı geçmiş 10 ay itibarıyla yüzdelik 97 azalışla 97’ye düşmüşken ve bunların çoğu sınırın karşısından yapılan taciz atışlarıyken, son 6 yılda 2 bin 473, 2021’de 184, 2022’bile 157, sonuç 12 ayda 200 terör eylemi asayiş güçlerimiz aracılığıyla engellenmişken şappadak akibet 2 ayda Mersin ve İstiklal Caddesi saldırılarının yaşanması, alelhusus yüzyılın seçimi yaklaşırken Türkiye’yi baştan toptan istikrarsızlık cenderesine çekme denemesidir. İstiklal Caddesi saldırısı PKK’nın henüz geçmiş defalarca gördüğümüz sivil katliamlarından birisidir. Faili müstacelen bulduk, deminden arkasındaki parçalanmamış yapıyı afişe ediyoruz.

“PKK’NIN ADINI ANMADAN YAPILAN BASIN AÇIKLAMALARI GÖZÜMÜZÜ BOYAYAMAZ”

Bizler, çoluk çocuk dağa gitmesin diye niteleyerek uğraşırken, HDP’nin fırka yöneticisinin arabasıyla çocuk kaçırırken yakalanmasının, 4 yıldır bibi Diyarbakır ailelerinden utanmayışının, Duran Kalkan’a, Meram Karayılan’a peşkeş çektikleri, ‘portatif’ diye ölümlü taktıkları o çocukların ve gençlerin hesabını bu millete vermelidirler. Birileri, bu ülkenin Mehmetçiğine, askerine, ordusuna, jandarmasına ‘kimyasal silah’ iftirasına alkış tutmasının hesabını vermelidir. Kimesne kusura bakmasın, PKK’nın adını anmadan, tasmasını markajcı sahibinin adını anmadan yapılan matbuat açıklamaları bizim gözümüzü boyamaz. İstiklal saldırısının ilk gününde, HDP ve Demirtaş, sureti haktan basın açıklamaları yaptılar. Demek kim örgüt çıktı bunlara bilgelik bile vermiyor.”

“İSTİKLAL VE MERSİN SALDIRISI MÜNBİÇ’TEN OLDU”

Mersin ve İstiklal Caddesi saldırılarının Münbiç’ten olduğunu kaydeden Aristokrat, “Sizin derdiniz ne ki PYD ile PKK’yı aklıyorsunuz? Sazak saldırısı de Münbiç’ten oldu, İstiklal Caddesi saldırısı bile Münbiç’ten oldu. Münbiç’te birlikte sizin ağalarınız durmaktadır, bu kadar yalın kat, Amerika durmaktadır, PYD/PKK durmaktadır” şeklinde konuştu.

“DAHA ÇOK SAKSI EĞDİRECEĞİZ”

Mavera yandan komite, sık sık Icra Vekili Soylu’yla CHP ve HDP’li vekillerin tartışmasına manzara oldu. HDP Eskişehir Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İstanbul’dahi meydana gelen yildiri saldırısının ardından, toplumsal medyada yazılanlara ilgi çekerek, “‘Seçim çalışmalarını başlattılar’ diye yazıldı. Olaydan bilahare kimse yaptığınız açıklamalara inanmadı. Tıpkısı bile sonuç yıllarda tebellür eden ayrımsız kelle eğdirme tutkunuz var” dedi. Kerestecioğlu’nun bu sözlerine SELIM Parti ve MHP’den aksülamel geldi. MHP Kayseri Mebus Kalıcı Ersoy, “Hainlerin başı eğilir, daha çok kafa eğdireceğiz” sözleri ile değer verdi.

“SENİ BURAYA KİM MİLLETVEKİLİ YAPTI ONU SORGULA”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan birlikte, “Seçimlere akıllıcasına gidiyoruz ve bu ülkede hangi devir seçimlere akilane gidilse bütün bu çeşit provokasyonlar olmuştur” dedi. Nazır Soylu, Paylan’ın sözlerine, “İftira ediyorsun, PKK’yı temizliyorsun, PYD’yi temizliyorsun. Devlete bühtan ediyorsun. Seni buraya ki saylav yaptı onu sorgula” sözleriyle cevap verdi.

“SEN MAHKEME BASAN EŞKIYASIN”

CHP Mersin Saylav Mualla Dirayetli Başarır birlikte konuşması sırasında, Bakan Soylu ile karşı karşıya geldi. Başarır’ın, İstanbul’bile meydana mevrut yildiri saldırısıyla ilgilendiren güvenlik zafiyeti iddiaları üstüne Icra Vekili Soylu, “Sen duruşma basan eşkıyasın” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Mebus Ahmet Şık, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’yu amaç aldı. Derli Toplu, “Yiğitlik yapıyorsun, sen yaptıklarının cezasını çekeceksin, hapislerde çürüyeceksin” dedi.

“SATILIK KAYIRICI”

Vekil Soylu da, “Satılık eş, sen satılık bire bir adamsın” sözleri ile karşılık verdi. Derli Toplu, ayağa kalkarak Aristokrat’nun olduğu masaya akıllıcasına üşüşmek istedi. Bunun üstüne SELIM Öğür ve MHP’li milletvekilleri şişko halde, Aristokrat’nun olduğu masaya gelerek etrafını sardı. CHP ve HDP’li milletvekilleri da tıpkı şekilde Süslü’ın etrafına toplandı. Tartışma umulur bire bir kavgaya dönüşmeden milletvekillerinin araya girmesiyle sonlandırıldı. Peşi Sıra görüşmelere devam edildi.

Share: