Bal ormanlarıyla bitki örtüsü zenginleşen Karacadağ’da bin ton bal hasat edildi

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sınırında vadi düzlük Karacadağ bölgesinde, Ekincilik ve Orman Bakanlığınca oluşturulan bal ormanlarıyla zenginleştirilen flora yardımıyla bu sene bin ton bal elde edildi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Orman Umumi Müdürlüğünce orman köylüsünün gelirinin artırılması çalışmaları kapsamında yürütülen “Bal Ormanları Gösteri Planı” çerçevesinde oluşturulan bal ormanlarının sayısı rastgele geçen sene artıyor.

Şanlıurfa Orman Mıntıka Müdürlüğü bu doğrultuda etki alanındaki Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’dahi bal ormanı sayısını hayata geçirdiği projelerle 20’den 27’ye yükseltti.

Bal ormanı oluşturulan alanlardan biri de meralarıyla beribenzer ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri için nazik benzeri öneme erbap, çeşitli bitki örtüsüyle da bal üreticilerinin gözdesi konumunda olan Karacadağ bölgesi.

Bitki örtüsünün elan da zenginleştirilmesi ve bu yolla arıcılık faaliyeti yürüteç vatandaşların gelirinin artırılması için bu bölgedeki bal ormanı sayısı da 2’den 4’e çıkarıldı.

Toplam 27 bin dekara genişleyen alana bal özü haiz tahminî 2,5 milyon bitkinin ekimi ve dikimi yapıldı.

Son sağım yapıldı

Bal ormanı ile florası zenginleşen alana bu yıl getirilen kovan sayısı 100 bine ulaştı. Kovanlara çiçek tozu taşıyan milyarlarca arının faydalandığı bölgede sonuç sağım yapıldı. Bölgeden bağırsak ve dış alışveriş amacıyla bin ton bal gerçekleştirme edildi.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Zeki Bayıcı, AA muhabirine, Karacadağ bölgesinin otlak alanlarının genişliğiyle küçükbaş hayvancılık, nebat örtüsünün zenginliğiyle üstelik arıcılık faaliyeti açısından balaban aynı kayran olduğunu söyledi.

Bu sene oluşturulan 2 bal ormanıyla Karacadağ bölgesindeki bal ormanı sayısını 4’e çıkardıklarını ifade eden Bayıcı, ormanlara dikilen ve ekilen fidanların çoğunun nektar taşıdığını vurguladı.

Bayıcı, “Mahlep, hele badem ve yalancı akasya türü fidanlar. Bal otu tohumlarını üstelik araziye serpme ve ekme vasıtasıyla arıcılarımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.” dedi.

Bu sene kestirmece 100 bin kovanının bölgeye yerleştirildiğini dile getiren Bayıcı, bölgeden faydalanacak kovan sayısını evvel etapta 200 bine arttırmak üzere çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bayıcı, bu nedenle bal ormanları sahasında saha düzlük yolların tamamında himmet yapıldığını, platformlar oluşturulduğunu ifade etti.

“Bu balı markalaştırmak zorundayız”

“Bu düz ayrımlı otsu bitkiler ve bizim üstelik diktiğimiz ve ektiğimiz bitkilerle çok henüz ensesi kalın bir floraya erbap oldu. Dolayısıyla burada üretilen bal kalitesiyle Türkiye’da en bereketli ballarla yarışacak kapasiteye topluluk. Bu balı markalaştırmak ve Türkiye’ye lanse etmek zorundayız.” diyen Bayıcı, Karacadağ balının bu mıntıka üzere çokça yetişkin olduğunu söyledi.

Kurum kendisine üzerlerine sakıt görevi hesabına getirmeye çalıştıklarını dile getiren Bayıcı, bal hasadı özne üreticilere bereketli tıpkı mevsim geçirmelerini dilek ederek, hedeflerinin henüz birinci sınıf hizmetle arıcıların henüz mutlu aynı şekilde bu alandan ayrılmasını icat etmek olduğunu kaydetti.

“Karacadağ balının namı herhangi bir yerde”

Şanlıurfa Münezzeh Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Kayaç de Karacadağ bölgesinin zengin bitki örtüsü sayesinde hem bölgedeki hem dahi Türkiye’nin ayrımlı yerlerindeki arıcılar marifetiyle yeğleme edildiğini belirtti.

Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine göre balda prolin miktarının yeryüzü beş altı 300 miligram/kilogram olması gerektiğine işaret eden Kayaç, “Karacadağ balının namı her yerde. Karacadağ balının prolin değeri 900 miligram. Bu değer yağış ve yağışsızlık durumuna bakarak bin 100’e büyüklüğünde çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kayaç, “Bu sene yerleşen 100 bin kovandan tahminî bin ton bal hasat ettik. Bu balı hazırlayıp çöz ve aut piyasaya göndereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Bal verimi mutlu edici”

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden gelen yetiştirici İnce Süer, ata mesleği arıcılığı 24 yıldır sürdürdüğünü, 15 Haziran’dan bu yana ailesiyle bölgede olduğunu söyledi.

Zorlu sürecin arkası sıra sonuç sağımı tamamladıklarını dile getiren Süer, bölgenin arıcılar amacıyla çok eli nimetli olduğunu, nitelikli bal elde ettiklerini anlattı.

Süer, şöyle dedi:

“Burada zaman kapanmak için, serencam sağımı yapıyoruz. Bal veriminde memnun edici bire bir durumla karşılaştık. Bölgeye 15 Haziran’da geliyor, 15 Temmuz’a kadar kalıyoruz. Bu sene bölgenin bitey varlıklı olduğundan kalış süresini uzattık.”

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinin kırsal Karınca Muhtar Sinan Satmaz ise arıcılığın bölgenin tanıtımı ve kalkınmasına kâr sağladığını belirtti.Share: