(BALIKESİR-DRON)Sındırgı Çaygören Barajı endişelendirdi: Su Düzeyi yüzde 20’de

(BALIKESİR-DRON) Sındırgı Çaygören Barajı endişelendirdi: Su Seviyesi yüzde 20’birlikte

BALIKESİR – Balıkesir’in Sındırgı ilçesi sınırları içerisinde mevcut Sındırgı, Bigadiç, Kepsut ve Balıkesir’in tıpkısı bölük ovasını sulayan Çaygören Barajında yıpranmamış zaman amacıyla alarm zilleri çalıyor. Erdemli rakımlı mahallelerde ise sulama göletleri yağan kar ile yüzdelik 70 üzerinde doluluk oranına ulaştı.

Geçtiğimiz sene maksimum yüzde 75’lik doluluk oranına ulaşarak sulama sezonuna başlayan ancak mevsim bitmeden yüzdelik 10’a düşen Çaygören barajında su seviyesi yağışlar sonrası fakat yüzdelik 20 seviyesine çıktı.

Hava sıcaklıklarının sezon normalinin üstünde olması ve yağışların bir iki olması, Çaygören barajını birlikte dolduramadı. Eski yıllarda bu aylarda yüzde 50’nin konusunda sâdır barajın yüzdelik 20 seviyesinde kalması kuraklığın birlikte göstergesi oluyor. Teşrinisani ayından itibaren Kavim dağı kar yağışı alsa birlikte yağışlar fakat topraktaki su ihtiyacının karşılanmasını sağladı.

Sındırgı ilçesi sınırlarında mütezayit Çaygören Barajı’nın kurak fos görenleri şaşırttı. Alelhusus Sındırgı-Simav önünde gezi edenlerin dikkatini calip kuraklığın nedeni yağışların birkaç olması ve bölgenin tamam anlamıyla kar yağışı almamış olması ve barajın ömrünün azaldığı olarak görülüyor.

Suların Sındırgı bölgesinde az çok azaldığı; kısaca 20 kilometre gitgide mevcut Hisaralan mevkiinde ise suyun hiç olmadığı görüldü. Mart Nisan aylarının bile bu şekilde yağışsız mürur ihtimali sulu tarım yapan çiftçiyi gergin ediyor.

Temelden yüksekliği 62 m ve 159 milyon metreküp depolama hacmine erbap olan Çaygören Barajı mecmu 20 bin 26 dekar ekincilik arazisinin sulanmasına bakım veriyor. Çaygören barajında yaşanan kuraklığın çiftçileri aksi yönde etkilenmemesi yerine DSİ, BASKİ ve Sulama Birliğince türlü kısıt ve önlemlerin alınacağı öğrenildi.

Suyu rastgele zamankinden daha tasarruflu kullanmalıyız

Kuraklığın yaşandığını ve suyun rastgele zamankinden elan tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşları münebbih Sındırgı Belediye Reisi Ekrem Kilolu “17 milyon metreküplük tıpkısı düz burası. Bağımlı 1970’li yıllarda ekstrem yüklenmek için yapılmış, bağımlı sulama maksadıyla dahi mamul benzeri baraj burası. Serencam 10 yıldan beri, 4,5 megavatlık tıpkısı cıvıltı santrali var üstünde. Hayatiyet üretiyor. Bağımlı bu yıl elhak yağışsızlık sebebi ile yüzdelik 25 eksikle mevsime girdik. Şu anda baktığımız kadarıyla Çaygören barajı gerçekte son yılların arz yağışsız mevsimlerinden birini yaşıyor. Su Düzeyi yüzde 20’lerde şu anda. Vatandaşlarımızdan alelhusus bu yıl daha tetik olmasını murat ediyorum. Yoksa daha şişman sıkıntılara gireriz. Devir çağ kanala su verilmediği zamanlar da olacak. Dünya’nın gittiği bu yağışsız zaman bizim ülkemizi ve bizim ilçemizi de etkiliyor. Onun üzere suyu lütfen becerikli kullanın. Çaygören barajımızda birlikte şu an görüyoruz kim suyun çekildiği düzlük kuraklaşmış. Kıtipiyoz tıpkısı havzada suyu rüyet imkanına sahibiz. ” dedi.

Çiftçilerin kullanılmamış çocuk sulama sistemine geçmesi yetişkin, yabanıl sulama ateş oluşturuyor

Çitçiler marifetiyle genellikle sakat asıllar yani yabanıl sulama sisteminin kullanılması suyun israfını arttırıyor. Çiftçilerin katre sulama sistemlerine geçmesi hem toprağın verimini arttırıyor, hem üstelik israfın önüne geçiyor.

Özellikle çiftçilikle uğraşan vatandaşları suyu daha titiz kullanması gerektiği üstüne uyarıda kâin baraj yaka köylerinden Pürsünler kırsal mahalle muhtarı Mustafa Inhisar ” Köyümüzün dahi faydalandığı Çaygören barajımız var, tıpkısı kıyısı bizde. Çaygören barajı bu mevsimde ful olması gerekirken şu dakika yüzdelik 20ler civarında bire bir doluluk oranımız var. Vatandaşlarımızın yabanıl hep sulama yapması bizim için sıkıntılara amil oluyor. Çiftçilerimizi bile uyarmak istiyorum. Sulamayı daha dikkatli, henüz becerikli kullanalım. Tanrı inşallah artık baran verir. Mart Nisan yağmurları var. Öyle bire bir beklentimiz var. İnşallah Allah bize acır, yeniden suyumuza kavuşuruz. Şu an barajımız çok bunaltıcı seviyelerde. Şu dakika kim su balıkların yaşamasına yetecek kadar. İnşallah yağmurlar yağar, vatandaşlarımızda kâin suyu daha dikkatli kullanır” dedi.

Share: