Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Yer Yolu’nun temeli törenle atıldı

Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Belde Yolu’nun temeli törenle atıldı

BALIKESİR – Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kuzeybatı Yer yolu tamamlandığında Balıkesir site geçişinin 16 dakikadan 5 dakikaya ineceğini söyledi.

Bursa-Balıkesir karayolunun terminal girişinden başlayacak ve Üçpınar üzerinden Edremit için bağlanacak Kuzeybatı Belde Yolu’nun temeli, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Törende mütekellim Icra Vekili Karaismailoğlu, “Eriştirme ve altyapı hizmetlerimiz son tezelden devam ediyor. Bu yatırımlarla Türkiye’mizi dünyanın tecim yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. söz konusu çalışmalarımız Türkiye Yüzyılı’nın sunu oylumlu kilometre taşlarından olacaktır. Bu uğurda Iblağ ve Altyapı Bakanlığımız çalışmalarını layenkati sürdürüyor. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Bakir yatırımlarımızı birlikte tıpkısı an önce milletimize sunmak için kesintisiz çalışıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Mail zamanda birçok projeyi hizmete açtık”

Akıbet dönemde vekâlet kendisine yaptıkları hizmetler hakkında bilgiler veren Bakan Karaismailoğlu, “11 Ilk Teşrin’dahi bölgemiz üzere de haddinden fazla nadir olan Ayvacık- Küçükkuyu Troya-Assos tünelini hizmete açtık. Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir önünde mukassem nöbet bütünlüğünü sağladık. Şimal Veli ile Güney Marmara arasındaki ulaşımı kolaylaştırdık. Güzeşte hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Malatya’yı Sivas’a bağlayan, gezi süresini 35 an kısaltan Hekimhan yolunu açtık. Arkası Sıra Diyarbakır’bile seyahat süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı yer yolunu milletimizin hizmetine sunduk. Yeniden ardından yüzde 100 evcil ve milli, kişi sınıfında dünyada aynı önce, ayrımsız mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nde akıbet kaynağı yaptık ve 9 kilometrelik Bitlis Yer Yolu’nu hizmete açtık” dedi.

Türkiye’nin 60 yıldır özlemle beklediği yerli otomobilin kol üretiminin de 29 Ekim’dahi başladığını kaydeden Vekil Karaismailoğlu, “Geçen hafta hem milletimiz hem dahi Türkiye üzere çokça heybetli ve düşündürücü adımların atıldığı tarihe şehadet ettiğimiz günler yaşadık. Bizim cumhuriyetten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı amacıyla, hürriyeti, egemenliği amacıyla fasılasız yola devam etmektir. Bu yurt amacıyla canını, kanını goygoycu etmiş başta Atatürk tevessül etmek amacıyla tam gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu fakat bu şekilde ödeyebiliriz. Gereksiz sözler geçicidir. Mihman olan Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Ne mutlu bize kim cumhuriyetimizin 99’ncu yıldönümünde milletimizin ve onun geleceğine satı hizmetlerle kutlamaya bitmeme edeceğiz. Çok şükür; milletimizle bunları paylaşma gururu hepimize yıldız oldu. Ilk Sayın Cumhurbaşkanımız ülkemizin 100 yıllık hedeflerini bel fail Türkiye Yüzyılı vizyonunu car etti. Büyüklük aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev eserler Türkiye Yüzyılı’nın madun yapısıdır. bundan sonra de çalışmalarımızda gücümüze ciddi katacak, kalkınmanın, iletişimin, dijitalin sürdürülebilir 100 yılını Türkiye Yüzyılı’nı gençlerimize bağış edeceğiz. 29 Ekim günü cumhuriyet altını coşkumuza yerel ve milli elektrikli aracımız TOGG de katıldı. Ülkemizin 60 yıllık hayali olan, gelişigüzel antlaşma engellenmeye çalışılan evcil aracımızın sekans üretimine başlamış olduk. Böylecene Türkiye kullanılmamış evlat ulaşım yaklaşımında dünyada strateji eden değil, izleme edilen aynı mevki pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte Türkiye Yüzyılı’nı üretimin, verimliğin, başarının, gücün yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri de TOGG olmuştur” ifadelerini kullandı.

“20 yılda 1,6 trilyonluk yatırım yaptık”

Sonuç 20 yıl içerisinde ulaşımda yapılan yatırımlara değinen Karaismailoğlu, “Bilindiği üzere karayolları aktarmasız, tehlikesiz, streç, aceleci ve niteliksiz ulaşımın vazgeçilmezidir. Dara taşımacılığında istihsal ve istihlak noktaları beyninde aktarmasız ulaşım olanağı sağlamaktadır. Hem arsıulusal hem birlikte sıkı içi nakliyat faaliyetlerinde kilit tıpkısı fiyaka düzlük ve adete geri hizmet sisteminin kılcal damarı olarak dirimlik bire bir işlev üstlenmektedirler. Arsıulusal pazarlarda rakiplik avantajını elde edilmesinde büyük alengir oynayarak ekonomiye direkt yardım sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sabık serencam 20 yıl içerisinde karayollarına çok büyük yatırımlar yaptık. Serencam 20 sene içerisinde ülkemizin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyonun 623 bilyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız içinde yüzdelik 60 oran ve 996 bilyon teklik miktarla Karayolları sunu iri payı aldı. 100 yılda yapılabilecek faaliyetleri 20 yıla sığdırdık. Avrasya Tüneli, Yıldız Marmara Otoyolu, İzmir- İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara- Niğde Otoyolu, Ağır Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara Çanakkale Otoyolu gibi mega karayolu projelerini hayata geçirdik. Bölünmüş nöbet uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 793 kilometreye çıkardık. 2003 öncesi 311 kilometre olan toplanmış güreşçi köprüsü ve köprü yol uzunluğumuzu 732 kilometreye, 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye ulaştırdık. Karayollarımızdaki muvasala hızı tehlikesiz, konforlu hale getirerek trafiğin önündeki engelleri kaldırdık. Konforlu, emniyetli yollarımıza ulaşımın kalitesini yükselttik. Bu kaliteli ve emniyetli yollar sebebiyle 20 sene öncesine bakarak trafik kazalarında yüzdelik 82 oranında azalama oldu. Her sene 9 bin 500 vatandaşımızın canını tehlikesiz yollar yardımıyla kurtarıyoruz” dedi.

“Balıkesir’deki bölünmüş yolları 70 kilometreden 690 kilometreye çıkardık”

Bakanlığın Balıkesir’deki yatırımlarının serencam 20 yılda geldiği yasakçı için bilgiler paylaşan Karaismailoğlu, “Koskocaman tarihimizin değme safhasında Balıkesir’i ve Balıkesir insanını görmekteyiz. Balıkesir vatanın birliği, bütünlüğü için sunma çokça şehit veren illerimizden birisidir. Ama hep bunların beraberinde Balıkesir ezber bozan ayrımsız şehirdir. Hayvancılık ve besin sektörünü sanayiyle biri arada buluşturabilen benzer ayrımsız şehirdir. Türkiye’nin Marmara ve Veli Denizlerine açılan yeşil penceresi Balıkesir, ülkemizin sanayisi açısından yeryüzü kaslı iki bölgesini birbirine bağlayan, konumu ile Güney Marmara’nın mehabetli merkezleri arasında düzlük almaktadır. Balıkesir kondisyon itibariyle ticaretin ümranlı olduğu illere ve balaban limanlara çokça yakın. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve mehabet yolu güzergahında düz almakta, rahat muvasala zehir ve tarım ve hayvancılığa dayalı sanayisini kullanılmamış yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta behişt köşesi, önemli turizm merkezlerine üstelik sülale sahipliği yapmakta ve yaz aylarında korkulu tıpkısı turizm trafiği yaşanmaktadır. Biz bile ulaşım ve iletişim madun yapısının daha üstelik gelişmesi, Balıkesir’e müstahak haddinden fazla makro yatırımları gerçekleştiriyoruz. Elbette ki Kurtdereli Mehmet Güreşçi Türk milletinin sırtını yere getirmedi, biz üstelik Balıkesirlilerin ulaşım taleplerini yerde bırakmadık. Akıbet 20 yılda Balıkesir’in muvasala ve bildirişim ast yapısına 24 bilyon 190 milyon liranın üstünde harcama yaptık. Karayollarında ise Balıkesir’imizin 2003’birlikte hemen 70 kilometre mukassem yolu vardı. Parçalanmamış 690 kilometreye bunu yükselttik. Yollarınız takkadak 31 kilometresi BSK kaplamalıydı. 665 kilometreye çıkardık. 223 kilometre defa iyileştirmesi yaptık. 7 bin 860 metre uzunluğunda 115 güreşçi köprüsü nesir ettik. Ülkemizin en kocaman yap-işlet-devret projelerinden biri olan İstanbul-İzmir Otoyolu projesiyle Balıkesir’i dahi otoban konforuyla tanıştırdık. Bursa’ya, İzmir’e, Manisa’ya bölünmüş yollarla bağladık. Zaman bakımından iyle milyar 785 milyon lira proje bedeliyle 16 karayolu projesine bile Balıkesir mülk genelinde bitmeme ediyoruz. Bugün sabah saatlerinde Çanakkale-Bandırma Mehabet Yolu, Bandırma site girişi köprülü kavşağı ve bağlantı yollarındaki çalışmalarda incelemelerde bulunduk ve açılışlarını gerçekleştirdik” diyerek konuştu.

“Kuzeybatı Çevre Yolu gezi süresini 5 dakikaya düşürecek”

Temeli atılan Balıkesir Kuzeybatı Belde Yolu üzerine bilgiler nâkil Nazır Karaismailoğlu, “Deminden birlikte Kuzeybatı Çevre Yolu’muzun temelini atmanın neşe ve gururunu sizlerle paylaşıyoruz. Temelini atacağımız Balıkesir Kuzeybatı Yer Yolu’nu şehrin gelişimi ve ulaşım talepleri doğrultusunda belediyemizle alay malay projelendirdik. İstanbul-Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleriyle Kazdağları’na muvasala sağlayan Balıkesir kent geçişine almaşık bölünmüş nöbet bağlantısı oluşturuyoruz. Şehir süresince küsurat mevcut nöbet namına kentin kuzeyinden geçecek bu yolla bölgedeki iblağ standardını kocaman ölçüde artırıyoruz. Hızla artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu muvasala imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda 3 şeritli, bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş kez standardında nesir edeceğimiz sefer güzergahında 6 sayı de ağız bulunmaktadır. Yolun hizmete sunulmasıyla daha önce 13 kilometrede itmam edilen kent içi geçiş güzergahında 3 kilometre kısalma sağlanacak, yolculuk süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecektir. Sonunda zamandan 84 milyon liralık, akaryakıttan de 20 milyon görünmek amacıyla almanak 104 milyon lira tasarruf edeceğiz. Ayrıca karbon emisyonunun birlikte 4 bin 100 titrem azaltarak yer korumasına katkıda bulunacağız, gelgel kirliliğinin üstelik önüne geçeceğiz” dedi.

Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz da, “2014 yılından itibaren Balıkesir için dertleniyoruz, Balıkesir üzere ne yapılırsa güzel evet diyerek arkadaşlarla meşveret ediyoruz. Devletimiz haddinden fazla proaktif, Balıkesir’in ihtiyaçlarını bizi doğaç, planlamadan onlar bizim adımıza yapıyorlar. Şehrimizin her yerinde göletler yapıldı tarımımız gelişsin diye 180 şerha. Fakat bunlar yapılınca yom dahi biri gerekseme oluyor. Acaba şu Bursa-Balıkesir arasındaki sefer kâfi mi, yapılsa mı derken tıpkısı baktık Osmangazi Köprüsü, İzmir-İstanbul otoyolu Balıkesir’in yükünü aldı, değerini bitirme intaç artırdı. Şehrimiz gelişiyor. Biz dedik kim Balıkesir’in içine kent dışından mevrut gidiş geliş dışarıya menfaat mı? Ama anca benzeri proje yapıldı kim Balıkesir’in günce hayatını yüzde 100 artı etkileyecek ve tıpkısı zamanda ticaretini, site yaşamını çok nitelikli ağıl getirecek. Ben dışarıdan mevrut ve şehirde dinç vatandaşlarımıza yolu tarifeli göstermek istiyorum. Zira adı Kuzeybatı Mekân Yolu amma nerelerden geçiyor; buradaki Tellioğlu Un Fabrikası yanı terminalin karşısından girip Üçpınar köyünün kenarından geçip Sefaköy, Sakarya arasından bitmeme yazar Kuvayi Milliye Mahallesini buluşturup Edremit için büyüklüğünde revan çok sunturlu ayrımsız güzergah. Bu nöbet şehrimize çokça molekül katacak. Şehirde bizi değişiklikleri yaparken bakanlığımıza gittik. Bakanımıza dedik kim Sayın Bakanım tığ yer yolu yapılmasını istiyoruz. Konu lojik olunca kolaylıkla umumi müdürümüze aktarıldı Büyükşehir eliyle yapılan proje çabucacık anında o sene bütçeye konmak için plan yapıldı. Zira proaktif gelmek Karayolları’nın genel ahlakı. Yani Osmangazi Köprüsü bugün yapılmadığını düşünsek o kadar adam uzaktan nasıl geçecek? Ticaret zahir olacak? Bu kadar araç hangi yolu kullanacak? Çanakkale Köprüsü gine Balıkesir üzere yapılmış kabilinden duran ama ülkemize çok derece katan ayrı tıpkısı envestisman. Şu Küçükkuyu’daki rampaları elbette geçeceği desek geçen hafta onun açılışı yapıldı. Yani Iblağ Bakanlığı ne pandemi ne de ayrıksı aynı husus dinliyor. Parayı nereden buluyorlar onlar söylesinler. Amma şu yatırım çokça çabuk bir şekilde Balıkesir şehir hayatına, ticaretine çokça şey katacak. Bakanım bize kattıklarınızdan dolayı, ülkemize kattıklarınızdan periferi size müteşekkiriz. Cenabıhak dermanınızı sakim etmesin. Ekibinize dirlik, tehlikeli bahtı, planlama etme dinamizmi versin. Tanrı yolunuza taş değdirmesin. Ben şehrim hesabına birlik Karayolları ekibine, Iblağ Bakanlığına, bağımlı kim bu işin başında duran ve sizlere motivasyon veren Cumhurbaşkanımıza minnetlerimi, şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuştu.

Törende yapılan konuşmaların arkası sıra esas atılarak kasaba yolundaki çalışmalara başlama verildi. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu ve beraberindekiler henüz bilahare Kuzeybatı Çevre Yolu’nda incelemelerde bulundu. Törene Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanı sıra Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Sarih Uygur, Mustafa Canbey ve Pakize Mutlu Aydemir, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı Ekrem Başaran ve vatandaşlar katıldı.

Share: