Balıkesir MEB AKUB gönüllüleri Malatya’dan döndü

Depremin yaşandığı afet bölgesine her an arama, istirdat ve müzaheret faaliyetlerinde çalışan Balıkesir MEB AKUB ve AFAD gönüllüsü ekip, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ulvi Tatlı ile bire bir araya geldi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan 10 ilde yıkıma ve duygusal kaybına etken olan sarsıntı felaketinin arkası sıra AFAD koordinasyonunda bölgeye her an kontrol kurtarma çalışmalarına katılan Balıkesir İl Milli Yetişek Müdürlüğü bünyesindeki MEB AKUB (Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Kontrol Kurtarma Birimi) ve AFAD gönüllüleri tecrübelerini ve gözlemlerini İl Milli Yetişek Müdürü Mehabetli Şekerli ile paylaştı.

Öğretmenler başta olmak amacıyla 1 abla, 1 dilmaç, 5 aşçı ve 28 rehberlik ve ruh bilimsel danışmanın saha aldığı MEB AKUB ve 41 AFAD gönüllüsünden oluşan 76 yabanlık kadro, 7 Şubat-22 Gücük Ay arası tahakküm koşullar altındaki afet bölgesinde, depremzedelerin yaralarını sarmaya çalıştı. Malatya’da AFAD ile koordineli bire bir şekilde taharri istirdat, çerge kurma, psikososyal destek ve sosyal yardım gibi görevleri cansiparane yerine getiren grup, ihtiyaç duyulan gelişigüzel alanda fariza aldı.

Afet bölgesinde yaşadıklarını paylaşan takım üyeleri değişik ekiplerle iş birliği süresince taharri kurtarma çalışmalarında düz aldıklarını, keçe kentin kurulması ve yönetimi özellikle almak üzere hareket bölgesine gönderilen yardımların boşaltılması, depolanması, dağıtılmasında ve ihtiyaç duyulan seçkin alanda görev yaptıklarını anlattılar. Bu nazik afetin açtığı yadımlama ve fert kaybını durumunda görmenin haddinden fazla biberli olduğunu ancak tıpkı cana dokunmanın ve insanlara arkalama etmenin vicdani tıpkısı kalın olduğunu rapor ettiler.

Afet bölgesinde fedakarca müteharrik MEB AKUB ve AFAD gönüllülerine teşekkürname eden İl Milli Yetişek Müdürü Ali Lezzetli, depremzedelerin yaralarına aynı nebzede olsa merhem olduklarını, haddinden fazla makro ayrımsız fariza üstlendiklerini belirtti. Şanlı Lezzetli, zor zamanlarda devletin cemi kurumları ile gelişigüzel çeşit desteği sağladığını ve milletin halk ele vererek yaraları gelişigüzel sarabilmek için biricik canevi olduğuna değindi. İl Müdürü Mehabetli Tatlı, “Sizler depremden etkilenen 10 ilimizden birisi olan Malatya’da canları çevirmek için kül gücünüzle çalıştınız. Depremzedelere düş ışığı oldunuz. Hasbilik esasıyla debi ederek dokuz canlı koşullar altında müteharrik, emeği geçen MEB AKUB ve AFAD gönüllülerimize teşekkür ederim” dedi. – BALIKESİR

Share: