Bartın haberleri… TBMM Genel Kurulunda Amasra’daki maden kazası görüşülüyor

İYİ Tümen Takım Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, “Devleti yönetenler öz hatalarından noksanlıkları kadere atfederek sorumluluktan kaçamaz ve kurtulamazlar.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Amasra’daki maden kazası üstüne bilgilendirme yapmasının arkası sıra hezel düzlük Dervişoğlu, yalnız bahane beyanından ibaret açıklamaların kavim ve Divan gözetiminde bedel bulacağı kanaatini taşımadığını söyledi.

Maden Mühendisleri Odası raporuna göre maden kazalarında 12 yılda 1000’den aşkın madencinin hayatını kaybettiğini, bu konuda resmi benzeri hikmet bulunmadığını tabir fail Dervişoğlu, DÜRÜST Öğür iktidarı döneminde beyaz zehir kazalarında boşlama ve denetimsizlik sonucunda gayrı ülkelerle karşılaştırma edilemeyecek büyüklüğünde haddinden fazla insanın kaybedildiğini öne sürdü.

Sorumluların belirleme edilmesini ve hesap vermesini arzu ettiklerini dile getiren Dervişoğlu, “Antlaşma, dayanaklık etmek ve mekan değişse bile yaşadığımız bilcümle aynı ihmalkarlık, tıpkı hareket cehalet ve bilcümle tıpkı izahat.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “baht planı” sözlerine değinen Dervişoğlu, şöyle devam etti:

“Esasta tevekkül, lüzumlu olan temas tip önlemi alarak elinden gelen umum gayreti gösterdikten sonradan samimi Allah’a bağlanıp ona sığınmak ve ona hazmetmek anlamına dirimlik. Acizliğin, hataların ve yanlışların sebebini Allah’a yüklemek değildir tevekkül. Keyfiliği, kuralsızlığı, denetimsizliği yaradılış ve nasip üzerinden meşrulaştırma girişimi aslına bakarsanız çap ciddiyetinden nasipsizliktir, insan hayatına denk vermeyen bir politik aklın günümüzde yaşanan hezeyanıdır. Devleti yönetenler zat hatalarından noksanlıkları kadere atfederek sorumluluktan kaçamaz ve kurtulamazlar. Madenlerde yitirdiğimiz bilcümle bu canlarımızın, evlatlarımızın vebali, yetkililerin nispetinde baskı almayanların üzerinde olacaktır. Buna bu Meclis de tanık, bu millet da tanık, Cenabıhak bile şahittir.”

Dervişoğlu, yaşanan kederli olayların nedenin aldırışsızlık olduğunu tez ederek, “Bu denetimsizliğin, bu sorumsuzluğun, bu hisse senedi bilmezliğin yanınıza kalmayacağını ve hesabının bir aktarılma kesinkes sorulacağını bilmenizi istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: