Bartın’da 2 asırlık türkülü darı imecesi geleneği sürdürülüyor

Bartın’da 2 yüzyıllık türkülü darı imecesi geleneği sürdürülüyor

BARTIN – 2 yüzyıllık bire bir anane olan darı imecesi Bartın’ın köylerinde yaşatılmaya devam ediyor. İmece için tıpkısı araya mevrut köylüler ayrımsız yandan manilerle atışırken tıpkısı yandan dahi türküler söyleyerek mısır soyumu gerçekleştiriyor.

Bartın’üstelik 2 asırlık geçmişe sahip akdarı imecesi geleneği sürdürülüyor. Budun ilçesine sınırlanmış Alıçlı köyünde imece amacıyla akşam saatlerinde karye konağına toplanan köylüler, maniler ve türküler eşliğinde tarlalarda yetiştirilip toplanan mısırları soyuyorlar.

Köylüler arasındaki ilişki, kardeşlik ve dayanışmanın simgesi olan imece geleneği ile rastgele akşam ayrımlı bire bir karye sakinine ilişik mısırlar, küfeler ve çuvallarla köy konağına getirilirken burada köylüler aracılığıyla kardeşlik içinde soyulup pişime evet da kışlık kullanıma hazır arkaç getiriliyor.

İmece gecelerine köy sakinlerinin yanında çevre köylerden bile çokça sayıda yurttaş katılıyor.

Mısırların soyulmasının ardından sohbet eden köylülere malak çorbası ilkin olmak amacıyla değişik ikramlarda sunuluyor.

Alıçlı köyü muhtarı Okan Ünal darı imecelerinin 200 almanak bire bir gelenek olduğunu belirtip, “200 yıllık bir anane bu. Vatandaşlarımız, köylülerimiz bütün tıpkı araya gelip imece usulü mısırları soyuyorlar, topluyorlar. Bu teferruatlı zamandır yapılmıyordu. Geleneklerimiz daha çok körleşmeye başlamıştı. Serencam 2-3 yıldır tığ bu geleneğimizi bitmeme ettirmeyi düşündük. Böyle benzeri ansambl haline getirdik. Genelde gelenler buğulu birazda geçmişleri yaşadıkları için biliyorlar bunu bahtiyar oluyorlar. Leziz sohbetler oluyor.” Dedi.

İmece geleneğinin yardımlaşmanın ayrımsız örneği olduğunu belirten Bartın Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Yılmaz’birlikte, “Adi yukarı 200 yıllık bir gelenek şu an yürütme ettiğimiz. Bayağı örf ve adetlerimizin, geleneklerimizin yaşatılması gerekiyor. Mısırlar toplanır hasat zamanı ve akşam eve imece adına gidilir. 40-50 kişinin benzeri arada olduğu, o gece eve mevrut mısırın tamamının soyulması gerekir. İmece usulü yani yardımlaşmanın önemi burada zaten taşıyan oluyor. Şeb belki saat 12, 1, ihtimal 2. Mısırlar O akşam bitirilir. Sabahta çünkü yeniden darı toplaması gerekiyor insanların. Bu tarz yardımlaşmanın apayrı aynı örneğidir bu.” Şeklinde konuştu.

İmece gecesine katılan Ulus Belediye Başkanı Hasan Etraflı ise asırlardır süre mevrut imece geleneğinin yaşatılmasından çokça bahtiyar olduğunu tabir edip, “Sırasıyla insanlar birbirlerinin evlerine toplanarak imece dediğimiz bu geleneksel akdarı soyma geleneğini sürdürüyor. Atalarımız yıllarca bu geleneği sürdürmüşler. Kimesne ücretli çalışmıyor burada. Tümce birbirine yardım ve tesanüt ortamında. Sürdürülen bu geleneğin burada yaşatılmasından ego Millet İlçesi namına, bölgemiz yerine çokça memnunum. Küre Dağlarının eteklerinde böyle sunturlu bire bir geleneğin sürdürülmesinden çok mutlu oluyorum.” Dedi.

Share: