Bartın’da “Taze İstihdam” projesi eğitimlerini bütünler kursiyerlere belgeleri verildi

Bartın’da Kalkınma Ajansları 2022-2023 “Tüvana İstihdam” teması kapsamında gerçekleştirilen “Örtü Şeş Sebze Yetiştiriciliği ve Otonom Ser Sistemleri Eğitimi” ile “Tıbbi Hoş Kokulu Nebat Yetiştiriciliği ve Düşüncesiz Tarım Uygulamaları Eğitimi” tamamlandı.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ile Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) gelişim birliğinde planlı eğitimlerin ardından muvaffakiyetli olan kursiyerlere Bartın Valiliği 12 Meclis Derinti Salonunda gerçekleştirilen törenle sertifikaları verildi.

Bartın Valisi Nurtaç Aslan, kentin hem antika altı sebze yetiştiriciliği hem birlikte tıbbi aromatik nebatat açısından mefret tıpkı potansiyele erbap olduğunu belirterek, “Ajur şeş göveri yetiştiriciliği ve tıbbi hoş kokulu bitki yetiştiriciliği alanlarında BAKKA ile Bartın Üniversitemiz hisse senedi birliğinde planlı eğitimleri almış olan kursiyerlerimizin kerem destekleri ve sübvansiyonlu cesaret imkanları için yeterli bilgiyi almaları ve ülkemize ayar katacak girişimlere ve yatırımlara imza atmaları önem arz etmektedir.” açıklamasında bulundu.

BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Mufassal bile gençlerin istihdamını artırmak ve onların gelişim gücü piyasasına uyumlarını yedirmek üzere planlı eğitimlere balaban önem verdiklerini belirtti.

Ayrıntılı, iş gücü piyasasında hususi namına korunması ve heveslendirme edilmesi gereken gençlerin enerjik kendisine desteklenmesinin muhteşem olduğunu vurgulayarak, “Bu noktada üniversitemizin BAKKA iş birliğiyle gerçekleştirdiği eğitimlerde kursiyerlerimizin hikmet ve becerilerin geliştirilmesinde destekler sağlanmış, sürece motive olmaları amacıyla bilgiler verilmiştir. Beyinli Lojistik ve Tümleşik Bölge Uygulamaları’ alanındaki ihtisaslaşma çalışmalarımızı bile kapsayan gayretlerimizle bulunduğumuz yerden başlayarak ülkemizin kalkınmasına katkılar sunuyoruz. Tüm paydaşlarımızla teşrikimesai içerisinde geleceğimize derece katmaya bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Törene, BAKKA Umumi Sekreteri Lütfi Altınsu, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, İŞKUR İl Müdürü Şanlı Solak ve davetliler katıldı.

Share: