Başat afetinin yaşandığı Dereli’de depremzedeler üzere odun seferberliği başlatıldı

Giresun’da, 22 Ağustos 2020’da başat felaketinin yaşandığı Dereli ilçesinde köylüler, depremzedeler amacıyla odun seferberliği başlattı.

Yavuzkemal Mekân Şehremini Hiçlik Önal, AA muhabirine, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Dereli halkının deprem bölgelerine yardımlarını sürdürdüğünü söyledi.

Yardım malzemelerinin beraberinde zelzele bölgelerinde oduna ihtiyaç duyulmasının peşi sıra ilçedeki bir nice köyde mesai başlatıldığını belirten Önal, insanların kar ve sevimsiz havaya karşın bir araya gelerek kışlık odun imal ettiğini, hazırlanan onlarca tır, kamyon ve kamyonetin depremin yaşandığı yerlere sevk edildiğini dile getirdi.

Dereli ilçesine bağlı Akkaya köyünün muhtarı Ahmet Geldi ise zelzele bölgelerindeki insanları genişlik iyi kendilerinin anladığını vurgulayarak, “Yeğin afetinin yeryüzü çok zarar oluşturduğu yerlerden biri bile köyümüzdü. Çokça okkalı hasarlar yaşanmıştı. O zaman Türkiye’nin her yerinden köyümüze müzaheret geldi. Demin geçenek bizde. Sarsıntı bölgelerindeki afetzedeler için karye halkı seferber olduk.” dedi.

Geldi, köylüler olarak 100 ton üzerindeki odun hazırlayarak hareket bölgelerine ulaştırdıklarını belirterek, yeni araçlar göndermek için canla başla çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Share: