Başat afetinin yaşandığı Dereli’de depremzedeler üzere odun seferberliği başlatıldı

Giresun’da, 22 Ağustos 2020’de başat felaketinin yaşandığı Dereli ilçesinde köylüler, depremzedeler amacıyla odun seferberliği başlattı.

Yavuzkemal Yer Belediye Reisi Adem Önal, AA muhabirine, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Dereli halkının deprem bölgelerine yardımlarını sürdürdüğünü söyledi.

Yardım malzemelerinin yanı sıra yer sarsıntısı bölgelerinde oduna gerekseme duyulmasının arkası sıra ilçedeki birçok köyde emek başlatıldığını belirten Önal, insanların kar ve antipatik havaya karşın tıpkısı araya gelerek kışlık odun yapım ettiğini, hazırlanan onlarca tır, kamyon ve kamyonetin depremin yaşandığı yerlere sevk edildiğini dile getirdi.

Dereli ilçesine ilişkin Akkaya köyünün muhtarı Ahmet Geldi ise zelzele bölgelerindeki insanları en ongun kendilerinin anladığını vurgulayarak, “Dominant afetinin sunu fazla beis oluşturduğu yerlerden biri de köyümüzdü. Çok güç hasarlar yaşanmıştı. O periyot Türkiye’nin herhangi bir yerinden köyümüze yardım geldi. Deminden mesafe bizde. Yer Sarsıntısı bölgelerindeki afetzedeler amacıyla karye halkı seferber olduk.” dedi.

Geldi, köylüler kendisine 100 titrem üzerindeki odun hazırlayarak zelzele bölgelerine ulaştırdıklarını belirterek, bakir araçlar atmak amacıyla canla başla çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Share: