Başbuğ Pekmezci: “105 sene önceki can kuşu ve heyecanla idrak ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi ati kuşaklara aktarmaktır”

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, “Şehrimizin antagonist işgalinden kurtuluşunu, 105 yıl önceki can kuşu ve heyecanla alacak ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi ati kuşaklara aktarmaktır.” dedi.

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. sene dönümünde tıpkısı nabız yayımlayan Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, şu ifadelere meydan verdi:

“Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu yurdun ciharıyek beraberinde olduğu kabil, bundan kamu 105 sene ilk Bayburt’umuzda dahi belirme etmiştir. Vatanını elden imanına ve ensiz sevgisine istinaden koruyucu, kadın, koca, genç, buğulu demeden mevzilerde tekmil varlığını ortaya koyarak çarpışan ve bu hedef uğruna kanlarını döken kahraman ecdadımız sürgit milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bayburt’umuzdan Ilk Teşrin 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek zulümleri 21 Şubat 1918’e kadar sürüp gitmiştir. İşgal yıllarında tamam yurtta yakılan halas meşalesi 21 Şubat 1918’de Bayburt’umuzu üstelik aydınlatmış, Allah’ın izniyle eren ecdadımız ve kahraman ordumuz bütünleşerek şehrimizi antagonist işgalinden kurtarmış ve bu zulümlere akıbet vermiştir.

Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 sene esbak can kuşu ve heyecanla rüşvet ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi ati kuşaklara aktarmaktır. Unutulmaz Caddesi’nin isminin hastalık Unutulmaz olduğunu, Taş Mağazalarda neler yaşandığını, 2. Plevnemiz Kop Savunmasını, halkımızın ve ordumuzun verdiği destani mücadeleyi, Yukarı Kırzı Köyü’ndeki iffet abidesi kadınlarımızı onlara domuzuna anlatmalıyız.

Bu vesileyle eksiksiz hemşehrilerimizin 21 Küçük Ay Kurtuluş gününü tebrik ediyor, özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu kutlu mücadelenin adsız kahramanları kalkmak üzere aziz vatanımız amacıyla seve seve fert veren parçalanmamış şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyorum.

Ayrıca 6 Gücük Ay 2023 Pazartesi günü meydana gelen yer sarsıntısı felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyor, yaralılarımıza ise şifalar vermesini arzu ediyorum.” – BAYBURT

Share: