Başbuğ Pekmezci: “Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 sene esbak ruh ve heyecanla algı ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi…

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. sene dönümü zımnında tıpkı mülahaza yayımladı.

Pekmezci, yayımladığı mesajında şu ifadelere düzlük verdi: “Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu yurdun dört bir birlikte olduğu kadar, bundan bütün 105 yıl önceki Bayburt’umuzda birlikte tebellür etmiştir. Vatanını hoppadak imanına ve elverişsiz sevgisine güvenerek koruyucu, eş, koca, zihayat, nemli demeden mevzilerde yekpare varlığını ortaya koyarak çarpışan ve bu erek için kanlarını döken kahraman ecdadımız sürgit milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bayburt’umuzdan Teşrinievvel 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek zulümleri 21 Gücük Ay 1918’e büyüklüğünde sürüp gitmiştir. İşgal yıllarında bütün yurtta yakılan kurtuluş meşalesi 21 Küçük Ay 1918’de Bayburt’umuzu de aydınlatmış, Allah’ın izniyle muazzez ecdadımız ve yiğit ordumuz bütünleşerek şehrimizi antagonist işgalinden kurtarmış ve bu zulümlere sonuç vermiştir.

Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 yıl önceki ruh ve heyecanla idrak ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi gelecek kuşaklara aktarmaktır. Unutulmaz Caddesi’nin isminin sebep Unutulmaz olduğunu, Taş Mağazalarda neler yaşandığını, 2. Plevnemiz Kop Savunmasını, halkımızın ve ordumuzun verdiği destani mücadeleyi, Fevk Kırzı Köyü’ndeki sililik abidesi kadınlarımızı onlara sunturlu anlatmalıyız.

Bu vesileyle tekmil hemşehrilerimizin 21 Gücük Ay Kurtuluş gününü tebrik ediyor, özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu mutlu mücadelenin bilinmeyen kahramanları görünmek üzere muazzez vatanımız amacıyla seve seve birey veren tekmil şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Ayrıca 6 Şubat 2023 Pazartesi haset meydana mevrut yer sarsıntısı felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralılarımıza ise şifalar vermesini istek ediyorum.” – BAYBURT

Share: