Başbuğ Yücel Yılmayan, ARLEM’de 43 ülkeye seslendi

İzmir’da 7-8 Kasım tarihleri arasında planlı, 43 ülkeden 80 unsur belediyenin katıldığı Avrupa- Akdeniz Lehçe ve Yerli Meclisi’nde konuşan Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, şehirlerin içtimai içermeyi havi, kalıcı ve uyarlanabilir olması gerektiğini, etraflı ve mukavim şehirlerin, ancak bu şekilde ortaya çıkacağını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, İzmir’bile 7-8 Son Teşrin tarihleri ortada düzenlenen Avrupa-Akdeniz Lehçe ve Domestik Meclisi’nin (ARLEM) 13. Genel Müesses’na katıldı. Akdeniz’in kuzeyi ile güneyindeki domestik yönetimlerin işbirliğini isteklendirmek amacıyla kurulan ARLEM’üstelik; Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, Akdeniz Kentler Zehir (MedCities) Umumi Sekreteri Joseph Canals Molina, Akdeniz için Irtibat (UfM) Umumi Kâtip Yardımcısı Dr. Abdelkader Halk Khissassi, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi ve ARLEM çatısı altındaki Akdeniz Kentler Ağı (MedCities) Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Soyer ve Atina Belediye Reisi Kostas Bakoyannis bayram aldı.

43 ülkeden 80 unsur ve 2 gözlemcinin katıldığı ARLEM’bile Akdeniz ortağı eliyle, Türkiye’yi temsilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Selçuk, Melikgazi, Sazak, Sarıçam, belediyeleri katıldı.

Dayanıklı ve sürdürülebilir şehirler

Mecliste İngilizce olarak görüşlerini açıklayan Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan şunları söyledi:

“Öncelikle İzmir’e, bizi ağırladığı amacıyla teşekkür ederim. Dünya, günümüzde metanetli çok güçlükle karşı karşıya kalmaktadır. Ukrayna’daki çarpışma ve Covid-19 pandemisi; bu sorunların etkisini artırmıştır. Bu sorunlarla alay malay; kafile, mütezayit kentsel isim ve artan gıda fiyatları, dünyanın ferasetsiz kalanında olduğu kabilinden Akdeniz’deki şehirleri bile etkilemektedir. Bu noktada dayanıklı ve sürdürülebilir şehirler için esin donör eylemler konusunda farkındalık oluşturulması gerekmektedir. Şehirler bu sorunlarla başa geçmek amacıyla daha dayanıklı ve henüz eksiksiz olmalıdır. Şehirler, özge şehirlerle angajman kurmaya ve kendilerini değme cins krize karşı serian ahenk sağlamaya heveslendirme edilmelidir. Tıpkısı zamanda Akdeniz’deki şehirler, bu sorunlarla çabalamak için arsıulusal gündemi ve Konfedere Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini yakından takip etmelidir. Eksiksiz ve mukavim şehirler dayamak; insanların yaşamlarını yüklenmek ve ıslah etmek anlamına gelmektedir ve ‘kimseyi geride bırakma’ mottosunu hayata geçirmektedir. Etraflı ve mukavim şehirlerin inşası ve bu hedefi kül Akdeniz’dahi yaygınlaştırmak için işbirliği ve el birliği içerisinde hareket etmeliyiz.”

“Mihman, uyarlanabilir ve eksiksiz”

Dayanabilen şehirleri tesis etmek üzere; kalıcı, uyarlanabilir ve eksiksiz nitelikleri barındırmak gerektiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, “Mihman aynı site, mevcut ve gelecekteki şoklara ve streslere hazırlanmak amacıyla gereken kamu özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Uyarlanabilir tıpkısı şehir, yalnızca öngörülebilir riskleri dikkate almakla kalmaz, tıpkı zamanda kâin ve gelecekteki belirsizliği bile akseptans etmektedir. Uyarlanabilir bir şehir bir zamanda, alternatifler oluşturarak; hizmetlerini, işlevlerini ve süreçlerini çeşitlendirir. Antrparantez beşeri, mali ile fiziksel sermayeyi baştan istimal kapasitesinde beceriklidir. Ayrıntılı tıpkı site, insanlara odaklanmaktadır. Korunmasız durumlardaki insanların tehlikelerden arz çok etkilenenler arasında olduğunu akseptans ederek; eşitliği ve herif haklarının hesabına getirilmesini teşvik ederek çalışkan yerine toplumsal içermeye çalışmaktadır. Kentsel Metanet Süreci ise bütünleşmiş, etkilerini acele yansıtan ve dönüştürücü olmalıdır. Bütünleşmiş aynı şehir; bölünmez, birbirine tabi ve etkileşimli sistemlerden oluştuğu belirtilmektedir. Eski eğilimlerin mevcut kentsel süreçleri şekillendirdiğinin farkındadır. Fakat zaman ortamında şoklar ve stresler vasıtasıyla benzeşme potansiyelini birlikte ortaya koymaktadır” dedi.

“Yenilikçi analizör peşinde koşturmak gerekli”

“Dönüştürücü benzeri şehir, olumlu değiş sağlamak için metanet oluşturmaya müteveccih, proaktif bir yaklaşım benimsemektedir” diyen Yılmaz, “Transformatör aynı kent tıpkı zamanda motivasyon etmektedir ve ant içre çıktı riske belirtik olmayan bire bir hep oluşturan, ileriye dönük ve yenilikçi çözümler peşinde koşmaktadır. Elhasıl belirtildiği amacıyla; şehirler toplumsal içermeyi havi, temelli ve uyarlanabilir olmalıdır. Kapsayıcı ve dirençli şehirler, ancak bu unsurlar gerçekleşirlerse ortaya çıkacaktır. Göstermiş olduğunuz el birliği ve işbirliği ruhu üzere teşekkürname ediyor, hepinizi bağlılık ve saygıyla selamlıyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı. – BALIKESİR

Share: