Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, çıktı basının aynı zırh olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’da ayrımsız otelde planlı Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Kesim Toplantısı’nda, iletişim araçları ve Basın İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, basın kuruluşlarını birer aksiyon ortağı kabilinden gördüklerini dile getirdi.

Basın İlan Kurumu’nun ilgili kanunla lokalize bakı görevini namına getirirken ara sıra kesimlerce eleştirildiğini aktaran Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız suç. Zira bize ‘Denetleyin. Teftiş Etmek zorundasın. Ego sana kamunun malını, parasını teslim etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve dolayısıyla denetlemeyi de düzgün yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Kanunuesasi Mahkemesi kararlarına uygun şekilde “Basın Ahlak Esasları” konusunda kararlar aldıklarını, kendilerine gelen şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, gelen şikayetlerin yüzdelik 90’ından fazlasını reddettiklerini fakat basın ahlakı açısından alçak şekilde “öz saygı suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda zaruri kararları verdiklerini vurguladı.

Buna karşın Matbuat İlan Kurumu’nun aldığı kâh kararların siyasal zemine çekildiğine, kurumun gaye haline getirildiğine değinen Erkılınç, Basın İlan Kurumu’nun denetleme hakkının Kanunuesasi Mahkemesince birlikte belirtildiğini, adil bire bir şekilde görevlerini yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“Basına bindi” mücadelesi verdiklerini, vermeye de devam edeceklerine belen fail Erkılınç, yasalı düzenlemeler sürecinde dahi gazetelerin, matbuat kuruluşlarının ayakta kalabilmesi için ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına tıpkı nitelik gelmeli”

Erkılınç, bu savaşım sırasında kitleleri hatalı yönlendiren haberlerle, kamuoyuna verilen falsolu bilgilerle de karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Bundan Sonra matbuat tıpkı zırh yerine kullanılmaya başlandı. Domestik yöneticilere cebin, mevki iktidarına veya muhalefetine karşı tek fark etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği olarak akıbet dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki yenileme çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ait yanlış iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu zümre şeyler basınımızı pahal tıpkı şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna ayrımsız hal bulmamız geçişsiz. Tekrar, bir vakitler olduğu üzere basın, lüzumlu domestik lüzumlu ulusal mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani matbuat bir madde diyorsa, değerlendirme farklı olabilir, uymazlık veya destekleyici amaçlı mümkün amma biber dolması fen olmamalı. Basına tıpkısı kalite gelmeli.” diyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının peşi sıra Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan gelen gazete sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, evcil gazetelerin sorunlarını dinledi.

Basın İlan Kurumu Konya Büro Müdürü Şanlı Patal da toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve basın kuruluşlarının birlikte düzlük almaya devam edeceklerini belirtti.Share: