Başında Suriye’yi cuşiş yerine çeviren ismin bulunduğu bilinmedik Moskof birliği Ukrayna’yı kana buluyor

Moskof ordusunun 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan uğraş aylar geçmesine rağmen sürüyor. İki canip de savaş dolayısıyla onlarca can kaybetti, milyonlarca Ukraynalı ülkesini bırakmak zorunda kaldı. İki büyüklük heyetleri benzeri süre müşavere görüşmeleri yapsa da elan barışa dayalı bire bir somut evolüsyon bulunmayan. Tam dünya bölgeden ati haberlere kilitlenmişken İngiliz araştırı yerleşmiş Bellingcat Rusya ile ilgili ilgi çekici benzeri anlatım yayımlandı.

FÜZE SALDIRILARININ ARKASINDA ONLAR VAR

Raporda, Ukrayna’daki ölümcül füze saldırılarının arkasında çoğunluğu gailesiz mühendisler ve bilişim teknoloji uzmanlarından oluşan muamma aynı Rus askeri birimi bulunuyor.

30 KİŞİ, 3 KADRO HALİNE ÇALIŞIYOR

Bellingcat, arz bir iki 33 askeri mühendisin Rusya Erkânıharbiyeiumumiye Bakanlığı’nın bir iki tanıdık Asıl Hesaplama Merkezi’nde (GVT’ler) çalıştığını yazdı. Bu mühendislerin, deniz, hava ve karadan fırlatılan tutum füzelerinden sorumlu ve Moskova ve St. Petersburg’daki sakıncasız komuta merkezlerinden müteharrik 10 yabanlık üç ekibe bölündüğü aktarıldı. Raporda, “Bazılarının elan evvel donanma kaptanı yahut sefine mühendisi adına bayrakaltı vardı. Diğerleri, kurumsal BT uzmanları veya baziçe tasarımcıları adına daha geçmiş sivil iş deneyimine sahipti” ifadeleri kullanıldı.

SÜRECİ BÖYLE ANLATTILAR

Bununla gelişigüzel, isminin bilinmez kalması koşuluyla konuşmayı kabul eden ayrımsız GVT üyesi füze saldırılarının planlama aşamasını şöyle anlattı: “Füze atma öncesi planlamak bir nice sorunu birlikte getirir. Fırlatma alanından hedefe pervaz yolunun tamamının simülasyonu oluşturulur. Ortaya sâdır rotayı ayarlamak üzere çeşitli girdilere dayalı harezmi yolu yazılımcılar yoluyla yazılır. Henüz bilahare füze hedefine fırlatılır.”

KİLİT İSİM KAYMAKAM BAGNYUK

Bellingcat, Rusya’nın askeri mühendislik okullarının mezunları arasındaki telefon görüşmelerini takip ederek ve Rusya’dahi suratsız internet ağlarına düşen istihdam verilerini analiz ederek GVT üyeleri için bilgelik edindiğini aktardı. Kuruluşun bildirdiğine bakarak, bu gizli birliğin arkasındaki âdem evladı ise Kaymakam Igor Bagnyuk. Bellingcat, Bagnyuk ve emrindeki askerlerin Ukrayna’nın askeri ve güvenlik kumanda merkezlerini ve millî erke şebekelerini garaz aldığını argüman etti.Bellingcat’ın raporuna göre, Bagnyuk’un Suriye’de fariza yaptığına inanılıyor ve kanıtlar, o ülkedeki füze saldırılarını bile eş güdümlü ettiğini gösteriyor.

Bununla alay malay, örtüsüz kaynaklı kanıtlar, pattadak çok füzenin askeri olmayan hedeflere çarptığını, göz binalarına engel verdiğini, anaokullarını ve baziçe alanlarını vurduğunu gösterdi.10-18 Ekim tarihleri ??arasındaki arz nazik Zalim saldırış dalgasında, bildirme birkaç 70 Ukraynalı sivil öldürüldü ve ülkenin erke altyapısının yüzdelik 40’ı yıkıldı. Bellingcat’in raporu, GVT’lerin sunma az 2 Teşrinievvel’den beri en son saldırılara hazırlandıklarını öne sürdü.

EMİR-KUMANDA ZİNCİRİ

Belllingcat, elde ettiği veriler kapsamında muamma birimi kaime komuta şemasının da ortaya çıkarıldığını açıkladı. Buna göre, bildirme tepede Ferik Baranov düzlük alırken, arkası sıra Miralay Kapshuk, Kaymakam Bagnyuk veYarbay Anton Timoshinov geliyor.

Share: