Başkan Büyükkılıç, Tarihi Agios Dimitrios Kilisesi’nin yenileme çalışmalarını inceledi

Kayseri Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç, İncesu kaymakamlık ziyaretinde, tarihi Agios Dimitrios Kilisesi’ndeki çalışmaları üstelik durumunda inceleyerek, bilgiler aldı.

Kayseri’nin topyekun kalkınması üzere şehir merkezindeki çalışmalarının birlikte ilçelere bile her an çalışmaları durumunda strateji eden Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç, bu el de DÜRÜST Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki ile gelişigüzel İncesu’üstelik İlçe Yatırımları İstişare Toplantısı düzenledi. Büyükkılıç ve Özhaseki toplantının peşi sıra İncesu esnafını birlikte mülakat ederek, esnafa aldatıcı işlemler temennisinde bulundu. Başkan Büyükkılıç, İncesu Belediyesi’nde gerçekleştirilen istişare toplantısının ardından DOĞRU Öğür Genel Komutan Yardımcısı Özhaseki ile alay malay İncesu ilçesindeki esnafları mülakat etti. Büyükkılıç ve Özhaseki henüz bilahare YANLIŞSIZ Öğür İncesu İlçe Başkanlığı eliyle planlı organizasyon buluşmasına üstelik katıldı.

Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yenileme çalışmalarının yapıldığı Agios Dimitrios Kilisesi’ne de giderek, çalışmaları durumunda inceledi. Icraat karşı bilgelik düzlük Komutan Büyükkılıç, Kayseri’nin adeta engelsiz hava müzesi olduğunu anlatım ederek, kültürel değerlerin korunması noktasında Büyükşehir Belediyesi namına her desteği verdiklerini dile getirdi. Başbuğ Büyükkılıç, “Kayserimiz her antlaşma söylediğimiz üzere lazım diyar merkezinde, gerekse ilçelerindeki tarihi dokularla adeta yıldızlı çekicilik müzesi niteliğinde. Şu anda İncesu ilçemizdeyiz. Malumunuz buranın simgesi olan Karamustafa Vakur Kervansaray’ı buraya bir değer katıyorsa, tarihi doku ile ilgili eserlerde adeta ego buradayım diyerek çağırıyor ve kendisinden küçümseme ettiriyor. Şu anda İncesu’daki Kilisedeyiz. Burada restorasyon çalışmalarıyla birlikte kültürel değerleri hem koruma, hem bile yeni bir destinasyonlar tevlit bağlamında çalışmalarımızı Kayseri Büyükşehir Belediyesi namına sürdürüyoruz. bu arada sayın valimizin bizlerle olan işbirliğini bile herhangi bir antlaşma ölçüm ediyoruz. İnşallah bu teşrikimesai anlayışı içerisinde rastgele ilçede, seçkin tarihi nişane olduğu yerde birlikte akım etmeyi da önemsiyoruz. Herhangi Bir şeyden ilk buradaki restorasyon çalışmalarını özne ekibimize ve kızıl müteahhite hele teşekkür ediyorum. Gerçekten çalışmaları yerinde izledik. İğneyle kuyu kazıyorlar. Adeta santimetre santimetre, milim milimetre buraları açığa çıkartma yönündeki yaptıkları çalışmadan kıran ekibimize teşekkürname ediyorum. İnşallah burada oylumlu benzeri mülakat alanı monte etmek vasıtasıyla İncesu’muz, Yeşilhisar’ımız, buralardaki tarihi eserlerimiz ve vadilerimiz” diye niteleyerek konuştu.

Kayseri’deki tarihi dokuya ve kültürel değerlerini haddinden fazla önemsediklerini tabir Başkan Büyükkılıç, “Bu çalışmaları yaparken bizlere seçkin ahit desteğini esirgemeyen İncesu’muzun çalışkan, faal başkanına ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum. Antrparantez bizi bu çalışmalarda yüreklendiren İncesu’muzun güzelce insanlarına de içtenlikle teşekkürname ediyorum. Esen olsunlar. Var olsunlar” dedi.

Agios Dimitrios Kilisesi’ndeki çalışmalarının Restoratörü Dilber Çekiç ise, “Yapacağımız kullanılmamış çalışmalar, sağlamlaştırmalar, diriltme uygulamaları böylece kilisemiz orijinaline mümasil halde ortaya çıkacaktır” diye niteleyerek konuştu. – KAYSERİ

Share: