Başkan Pekmezci: “Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 sene önceki can kuşu ve heyecanla vergi ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi…

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, Bayburt’un antagonist işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü zımnında bire bir niyet yayımladı.

Pekmezci, yayımladığı mesajında şu ifadelere vadi verdi: “Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu yurdun ciharıyek yanı sıra olduğu kabilinden, bundan tam 105 yıl evvel Bayburt’umuzda bile taayyün etmiştir. Vatanını hoppadak imanına ve az sevgisine istinaden koruyucu, kadın, ayvaz, zihayat, nemli demeden mevzilerde umum varlığını ortaya koyarak çarpışan ve bu tasavvur uğruna kanlarını döken alp ecdadımız ilelebet milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bayburt’umuzdan Teşrinievvel 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek zulümleri 21 Şubat 1918’e kadar sürüp gitmiştir. İşgal yıllarında bilcümle yurtta yakılan kurtuluş meşalesi 21 Şubat 1918’de Bayburt’umuzu da aydınlatmış, Allah’ın izniyle ermiş ecdadımız ve yiğit ordumuz bütünleşerek şehrimizi düşman işgalinden kurtarmış ve bu zulümlere serencam vermiştir.

Şehrimizin antagonist işgalinden kurtuluşunu, 105 yıl esbak can kuşu ve heyecanla vergi ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi gelecek kuşaklara aktarmaktır. Unutulmaz Caddesi’nin isminin sebep Unutulmaz olduğunu, Taş Mağazalarda neler yaşandığını, 2. Plevnemiz Kop Savunmasını, halkımızın ve ordumuzun verdiği destani mücadeleyi, Üst Kırzı Köyü’ndeki iffet abidesi kadınlarımızı onlara fena hâlde anlatmalıyız.

Bu vesileyle tekmil hemşehrilerimizin 21 Şubat Halas gününü tebrik ediyor, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve bu hümayun mücadelenin adsız kahramanları olmak üzere eren vatanımız amacıyla seve seve duygusal veren tamam şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyorum.

Ayrıca 6 Gücük Ay 2023 Pazartesi haset meydana mevrut zelzele felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyor, yaralılarımıza ise şifalar vermesini arzu ediyorum.” – BAYBURT

Share: