Batılı ülkeler, Sudanlı taraflara sivillerin liderliğinde demokrasiye geçiş çağrısı yaptı

Garplı ülkelerin Sudan’daki büyükelçileri, ordu karışma mecmu tarafları, sivillerin liderlik ettiği tıpkısı demokratik geçişin tesis edilmesi üzere siyasi sürece katılmaya çağırma etti.

Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD’nin Hartum büyükelçileri, yıllardır siyasal ve konuşu istikranın sağlanamadığı ülkedeki sivil ve askeri kesimlere hitaben kuma ayrımsız demeç yayımladı.

Bildiride, “Sudan’ın soylu erki, insancasına ve asayiş krizleriyle karşı karşıya olduğu ve ordunun 25 Teşrinievvel 2021’de iktidarı ele geçirmesinin sene dönümü yaklaşırken, ordunun dahi içerisinde olduğu tamlık Sudanlı kesimlerin, sivillerin liderlik ettiği bir demokratik geçişin yeniden kasılma edilmesi için yapıcı şekilde siyasal sürece katılmalarının gerekliliğini vurguluyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Birleşmiş Uluslar, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “müselles mekanizma” himayesinde sivil demokratik yönetime geçişi kolaylaştırmak amacıyla ölçülü siyasi müzakerelerin sarih şekilde desteklendiği tamlanan bildiride, şümullü, geniş halk desteğini arkasına almayan bir siyasal anlaşmanın inanılır ve sürdürülebilir olmayacağı belirtildi.

Cıvıl Cıvıl, seçimler olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Kargaşa, düzenlilik tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetime halk koymuş, yabansı nakız ilan ederek başbakan karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Görevden alınan bakanların yerine yeni isimlerin getirildiği ülkede askeri dalavere, aylardır daha ayrımsız başbakan belirleyemedi.

“Çarpış” kendisine nitelendirdikleri müdahale ve sonrasında alınan kararlara tepki gösteren ve iktidarın sivillere devredilmesini isteyen askeri idare karşıtı grupların protestoları sürüyor.

Geçiş dönemini müdür Kaime Konseyi’nin başındaki askeri liderler, darbe iddialarını reddederken, iktidarı 2023’te seçme hükümete devretmeyi üstlenme ediyor.

Share: