Batman Şehit Şenay Aybüke Sert Kütüphanesine rekor ziyaretçi

Batman Martir Şenay Aybüke Dik Kütüphanesine rekor ziyaretçi

BATMAN – Batman Martir Şenay Aybüke Sarp İl Halk Kütüphanesi, 2022 yılında 1 milyon 569 bin 435 ile ziyaretçi ağırlayarak dünyada ‘tanınmayı türe eden’ 32 katalog arasına girdi.

Batman’da, 2022 yılında yeryüzü haddinden fazla ülfet edilen katalog, 1 milyon 569 bin 435 ile ziyaretçi ile kentte 2020’de kitap görünümünde düz yazı edilen, dünyada ‘tanınmayı adalet eden’ 32 katalog arasına giren ‘Batman Şehit Şenay Aybüke Yalman İl El Kütüphanesi’ oldu. Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’da PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan çalgı aleti öğretmeni Şenay Aybüke Yalman’ın isminin verildiği 4 katlı kütüphanenin ziyaretçi akınına uğradı.

“Kütüphanemizde 70 bin tezkere var”

2022 yılında kütüphanede 1 milyon 569 bin 435 ile ziyaretçi ağırladıkları bilgisini paylaşan Batman Şehit Şenay Aybüke Dik İl Umum Kütüphanesi Müdürü Yoğunluk Alapala, “2020 yılında binamıza taşındık. O günden beri çokça nazik ziyaretçi akınına uğruyoruz. Güzeşte sene Türkiye’deki bilcümle kitabevi arasında bildirme çokça musahabe edilen kitabevi seçildik. 1 milyon 569 bin 435 ziyaretçi sayısıyla birinci olduk. Henüz geçmiş senelerde uluslararası benzeri derecemiz var. Dünyadaki kütüphaneler beyninde ‘tanınmayı türe eden’ 32 kütüphane ortada yer aldık. Tekrar Bakanlığımız ve kütüphaneciler derneğimiz tarafından yılın kütüphanesi seçildik. Yani mübarek ödülü kademeli bire bir kütüphaneyiz” dedi.

“Günlük 5 bin civarında kullanıcıyı ağırlıyoruz

Kütüphanenin 8 bin 300 metre rubai alana cemaat olduğunu belirten Alapala, “Degaje alanlarımız, kıraat alanlarımız, çocuk bölümümüz, internet muvasala bölümümüz, rüyet engeliler bölümümüz, atölyelerimiz ve kurslarımız mevcuttur. Bu cins faaliyetlerimiz etkinliklerimiz kütüphanemizin kullanmasında iri ehemmiyet taşıyor. Kütüphanemizde 70 bin pusula var. Bu sayı çokça hareketlidir kullanılmamış betik gelişi peki ve kitapların günceliğine bakarak yahut yıpranmışlığına göre ayıklamadığımız için bu kopya değişken. Günlük kullanıcı sayımız sayı farkı 5 bin civarında kullanıcıyı ağırlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Kitaplarımızı kullanıcılarımıza iare veriyoruz onlardan iadeli aldıktan bilahare betik tasfiye makinamızda ultraviyole ışınlarla tığ bu kitapların hijyeni sağlayarak ahir kullanıcımıza hijyen aynı kitap veriyoruz” diyen Alapala, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özelikle pandemi döneminde tezkere yıkama makinamızı haddinden fazla bol kulandık ve çokça işe yaradı. Kütüphaneyi akla yatkın buluyorum. Kütüphanede ortamı çok sesiz bulunduğu düz çok ongun ve memnunum. 8’ci sınıf olduğum için LGS hazırlanıyorum LGS sınavı kritik olduğu amacıyla kütüphanede hizmet etmek elan mebzul geliyor.”

“Katalog ortamını çokça pir buluyorum”

Kütüphaneye gelen öğrencilerden Vasıta Işıklı Özdemir, “Kütüphane ortamını haddinden fazla evire çevire buluyorum. Çalışma ortamı haddinden fazla iyicene kaliteli bir ortam umu rahatlığıyla burada derslerimize çalışa biliyoruz. Kütüphanede istediğimiz konuya kaynaklara bayındır ayrımsız şekilde erişebiliyoruz” dedi.

“Üniversite hayallerimizi yapmak amacıyla geliyoruz”

Ortaöğretim Öğrencisi Atakan Küçükaslan ise, “Burada darülfünun hayallerimizi gerçekleştirmek için geliyoruz. Darülfünun sınavlarına hareket etmek için kütüphanede çalışıyoruz. Kitabevi yoz çokça yararlı ortam 7’den 70’e herkesin gelebileceği aynı müstevi var. Genellikle bilgisayarı ibret harıldamak için kullanıyoruz. Bilgisayar’da yazılım kabil bir nice programı öğrenme şansımız oluyor. Katalog haddinden fazla hayır tıpkısı ortam herkese referans ederim ve herkesin de gelebileceği bire bir ortamdır” ifadelerinde bulundu.

Share: