Batman’a mevrut depremzedelerden 400’ü öğrenci yurdunda misafir ediliyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerden Batman’a gelen 400 depremzede, Süveybe Asıl Kız Mektepli Yurdunda barınıyor.

“Asrın felaketi” imkân nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kısaca 5 bin depremzede Batman’a geldi.

Valilik koordinesinde Zahir Bap Bürosuna başvuruda bulunan vatandaşların ihtiyaçları karşılandı, tahaffuz sorunu olan depremzedeler Süveybe Anne Kız Mektepli Yurduna yerleştirildi.

Adıyaman’dan gelerek yurtta artan Mustafa Bostancı, AA muhabirine, deprem gecesi Adıyaman’ın felaketi yaşadığını söyledi.

” Hareket, uykuda yakaladı herkesi. Oturduğumuz çatı çökmedi haddinden fazla şükür. Ama dışarıya çıktıktan bilahare insanların haddinden fazla kırıcı olduğunu, binaların çöktüğünü gördük. Insan bacanak akrabalarımızı kaybettik. Binayı boşaltma ederken sıkıntılar yaşadık.” diyen Bostancı, amcası ve yengesinin depremde hayatını kaybettiğini belirtti.

Birkaç devir Adıyaman’de kaldıktan bilahare kişi imkanlarıyla Batman’a geldiğini ve vilayet vasıtasıyla yurda yerleştirildiklerini anlatan Bostancı, şöyle konuştu:

“Vuzuh kendisine mümasil olduğu üzere Batman’a geldik. Özellikle devletimizden sonra üstelik buradaki yetkililerden Tanrı razı olsun. Tek şekilde kıygın edilmedik. İmkanlar sunuldu. Daim kapımızı çaldılar. Bizlere koruyucu oldular.”

Ebuzer Entelektüel dahi haddinden fazla keskin tıpkı hareket yaşadıklarını ve depremin bitmesiyle evden ailesiyle çıktığını dile getirdi.

Depremin ardından 8 ahit süresince Adıyaman’de kaldıktan sonra Batman’a geldiğini ve yurda yerleştirildiğini kaydeden Entelektüel, “Odalarımız tertemiz. Çokça memnunuz. Bire Bir familya ortamı var burada.” dedi.

“Bilcümle ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar”

Adıyaman’birlikte öğretmenlik fail Atilla Şengül ise depremin peşi sıra hayat koşullarının print olması nedeniyle gidecek tıpkısı saha aradıklarını ve yakınının tavsiyesiyle Batman’a geldiklerini söyledi.

Valiliğe başvurduklarını, peşi sıra yurda yerleştirildiklerini anlatan Şengül, şöyle devam etti:

“Buradaki yetkililer de çok dolgunca şekilde karşıladılar bizleri. Devletimiz var olsun. Çokça bereketli şartlardayız. Bilcümle ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Tagaddi, barınma, günahsızlık. Tıpkı ihtiyacımız var mı yok mu sonsuz soruyorlar. Hep yetkililere teşekkür ediyorum.”

Share: