Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

BAYBURT Bayburt’ta 2 gündür aralıklarla yağan kar akşam saatlerinde etkisini artırarak şehri beyaza bürüdü. Dondurucu soğukların yaşandığı Bayburt’ta yollar, ağaçlar, ziynet havuzları ve Çoruh Nehri buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Meydan saha kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı yağışın peşi sıra, cılız itici ve ayaz yerini aynı nebze olsun mutedil havaya bıraktı. Okulların açılmasıyla birlikte Bayburt Belediyesi karla savaş ekipleri, çalışmalarını inceden inceye sürdürerek öğrencilerin ekol amacında ülkü yaşamaması üzere seferber olurken, trafik akışının tehlikeli olduğu yerlerde ise kar tasfiye araçlarıyla yollar temizleyerek, sürücülerin trafikte güvenliği gözetildi.

Gece saatlerinde eksiklik 10 dereceye büyüklüğünde düşen hava sıcaklığı ise ruz saatlerinde bellek etkisiyle 0 derece adına ölçüldü. Susuzluk olmaması adına kar yağışına sevinen vatandaşlar, cılız sevimsiz ve ayazdan etkilendiklerini belirterek, havanın haddinden fazla antipatik olduğunu bildirdiler. Karlı bir sabaha uyanan Özgür Demir isimli benzeri yurttaş, miftah üzerindeki karları süpürerek, “Malum Bayburt şartları, havalar böyle olunca sarp çekiyoruz. Kurban olduğum Mevla’m Antalya’ya verdiği sıcağı buraya da versin, başkaldırma etmiyoruz ama tığ birlikte biraz alaz görseydik bereketli olurdu ” dedi.

Geçmiş yıllarda Bayburt’un kurtuluşunun kutlandığı 21 Küçük Ay tarihinde tehlikeli kar yağışının yaşandığını bildiren Osman Köse isimli vatandaş ise, kar yağışını mikro bulduğunu ve Bayburt’ta sakat kışların kalmadığını vurgulayarak, “21 Küçük Ay’ta elan aşkın kar yağardı. Kaleden kurtuluş örgütleriyle alay malay inerdik, 21 Küçük Ay gününde Ermenileri kovarak, taş mağazalarına çıkardık, onları şehir dışına atardık. O zamanlarda kar haddinden fazla yağardı, belimize kadar gelirdi. Bu senelerde tedricen us azaldığını görüyoruz amma yağmurlarla beraber Allah bu durumu tamamlıyor. Kar yağışı ne kadar haddinden fazla olursa akarsu o büyüklüğünde artağan olur. Şu zaman yağan kar yurt, 50 santimetreyi dahi bulmadı. Yer azından arazide 1 metreye mümasil kar olması geçişsiz geçişsiz kim, su kaynakları çoğalsın. Kar adım adım eridiği müddetçe, toprağın altına sızar ve toprağın altında gönen meydana getirir. Yağmur sonsuz yağdığı amacıyla toprak suyu çekmez. Familya ise yer hacim, emer suların birikmesine, suların meydan altında toplanmasına sebebiyet verir. Kanı bereketi elan fazladır diyebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Bununla gelişigüzel Hava Bilgisi 12. Toprak Müdürlüğünün çekicilik hesap raporuna bakarak, albeni sıcaklığı kullanılmamış haftayla birlikte Bayburt Şekil ve ilçelerinde eksiklik 8 ila 10 aşama ortada değişkenlik gösterecek, karlı çekicilik yerini modüler bulutlu havaya bırakacak ve kar yağışı Perşembe gününden itibaren yeniden etken olacak.

Share: