Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

BAYBURT Bayburt’ta 2 gündür aralıklarla yağan kar şeb saatlerinde etkisini artırarak şehri beyaza bürüdü. Dondurucu soğukların yaşandığı Bayburt’ta yollar, ağaçlar, süs havuzları ve Çoruh Nehri buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Vadi kayran kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı yağışın ardından, ark sevimsiz ve ayaz yerini bir nebze olsun mutedil havaya bıraktı. Okulların açılmasıyla alay malay Bayburt Belediyesi karla savaş ekipleri, çalışmalarını titizce sürdürerek öğrencilerin okul önünde dava yaşamaması amacıyla seferber olurken, trafik akışının aheste olduğu yerlerde ise kar ayıklama araçlarıyla yollar temizleyerek, sürücülerin trafikte güvenliği gözetildi.

Gece saatlerinde nakıs 10 dereceye büyüklüğünde sakıt hava sıcaklığı ise gün saatlerinde karın etkisiyle 0 kademe kendisine ölçüldü. Yağışsızlık olmaması yerine kar yağışına sevinen vatandaşlar, zayıf itici ve ayazdan etkilendiklerini belirterek, havanın haddinden fazla sevimsiz olduğunu bildirdiler. Karlı bire bir sabaha uyanan Özgür Demir isimli tıpkısı vatandaş, vasıta üzerindeki karları süpürerek, “Bilinen Bayburt şartları, havalar hakeza olunca meşakkat çekiyoruz. Kurban olduğum Mevla’m Antalya’ya verdiği sıcağı buraya üstelik versin, başkaldırma etmiyoruz ama tığ bile az buçuk şule görseydik bol olurdu ” dedi.

Geçmiş yıllarda Bayburt’un kurtuluşunun kutlandığı 21 Gücük Ay tarihinde güç kar yağışının yaşandığını bildiren Osman Köse isimli vatandaş ise, kar yağışını mahdut bulduğunu ve Bayburt’ta çarkıt kışların kalmadığını vurgulayarak, “21 Gücük Ay’ta henüz aşkın kar yağardı. Kaleden halas örgütleriyle alay malay inerdik, 21 Küçük Ay gününde Ermenileri kovarak, taş mağazalarına çıkardık, onları kent dışına atardık. O zamanlarda kar haddinden fazla yağardı, belimize kadar gelirdi. Bu senelerde anbean akıl azaldığını görüyoruz amma yağmurlarla beraber Cenabıhak bu durumu tamamlıyor. Kar yağışı hangi büyüklüğünde çok olursa akarsu o büyüklüğünde çoğalan evet. Şu dakika yağan kar ancak, 50 santimetreyi bile bulmadı. Sunu azından arazide 1 metreye mümasil kar olması lazım geçişsiz kim, su kaynakları çoğalsın. Kar yavaş yavaş eridiği müddetçe, toprağın altına sızar ve toprağın altında rutubet meydana getirir. Baran sürekli yağdığı için yer suyu çekmez. Ev ise yerey miktar, emer suların birikmesine, suların vadi altında toplanmasına sebebiyet verir. Bellek bereketi daha fazladır diyebiliriz” diye konuştu.

Bununla birlikte Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünün hava tahmin raporuna bakarak, çekicilik sıcaklığı kullanılmamış haftayla birlikte Bayburt Eşkâl ve ilçelerinde eksi 8 ila 10 aşama ortada değişkenlik gösterecek, karlı albeni yerini modüler bulutlu havaya bırakacak ve kar yağışı Perşembe gününden itibaren baştan canlı olacak.

Share: