Bayburt’ta arıcıların bal sağım mesaisi başladı

Bayburt’ta çiçek balı üreticileri hasat telaşı yaşıyor.

Bayburt Arıcılar Birliğine organ 620 yetiştirici, 50 bin kovanda ürettikleri tescilli Bayburt çiçek balının sağımı üzere layenkati düzentileme yapıyor.

İlkbaharda ensesi kalın floraya erbap yüksek kesimlerdeki plato ve dağlara bırakılan kovanlarda örgensel şekilde üretimi yapılan Bayburt çiçek balı, site ekonomisine kebir yardım sağlıyor.

Merkeze ilişkin Cebin Boğaz köyünde arıcılarla alay malay sağım eden Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt’ta arıcılığın seçme sabık sene henüz birlikte geliştiğini söyledi.

Bu yıl şita ve bahardaki yağışların balda verimi müspet etkilediğini belirten Epcim, “Bal kalitemizin oldukça bereketli olduğunu biliyoruz. Rekabet edebileceğimiz çokça makro markalı balımızı tamlık Türkiye’ye kaynak ediyoruz. Şu anda sağım eden arıcılarımızı musahabe ederek bunaltıcı mesaide kendilerine kolaylıklar diledik. Cemi arıcılarımızın artımlı sağım dönemi geçirmelerini dilek ediyoruz.” dedi.

Arıcılar Birliği Başkanı Murat Vardar birlikte Bayburt’un ensesi kalın bitey sebebiyle hem bölgedeki hem de Türkiye’nin farklı yerlerindeki arıcılar aracılığıyla yeğleme edildiğini belirtti.

Bu sene verimli şanslı bir sezon geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını nâkil Vardar, “Şehrimizin rakımının yüksek olması ve bu sene detaylı süren çiçek mevsimi nedeniyle arıcılarımız sağıma biraz elan geç başladı. Sabık sene kuraklık zımnında bağan olan ürün, bu sene kısaca 4 intaç arttı. Üreticilerimize bereket tüketicilerimize felah olsun.” diye konuştu.

Merkeze sınırlı Bayraktar köyünde arıcılık fail Şanlı Saika, kentin serin yerlerinden olan köylerinin bitki örtüsü açısından haddinden fazla varlıklı olduğunu söyledi.

Rakım zımnında hasada sair bölgelere bakarak elan geç başladıklarını dile getiren Sebep, şunları kaydetti:

“Şu anda hasat zamanımız başladı. Kovanlarımızdan ballarımızı alıyoruz. Elan bilahare süzme ve paketleme işlemini yapıyoruz. Elan sonradan müşterilerimize gönderiyoruz. Bayburt’un arz faziletli kesimlerindeyiz. Kestirmece 2 bin rakımda bulunuyoruz. Çiçek bakımından haddinden fazla mübarek tıpkısı kayran. Farklı yerlerde tümce hasadını yaptı. Burası az buçuk faziletkâr olduğu için hasadımızı geç yapıyoruz. Karşımızda Kaçkar Dağları ve hemen arkasında Anzer Yaylası var.”

Merkeze sınırlanmış Gümüşsu köyünde kovanları kâin arıcı Ahmet Ertaç ise bu sezonun başka yıllara bakarak henüz bol geçtiğini söyledi.

Ürettikleri balın tabii olduğunu vurgulayan Ertaç, “Bu zaman gayrı yıllara göre daha eli nimetli geçti. Şu anda kovanlardan balımızı aldık, sağımımızı yaptık. Geçen sene kuraklıktan ufuk Bayburt’ta kovandan 5-6 kilo mahsul alınırken bu yıl mahsul 20 kilonun konusunda artık.” dedi.

Share: