Bayburt’ta bulgur kazanları kaynamaya başladı

Bayburt’un Demirözü ilçesinde vatandaşlar dev kazanlarda buğday kaynatarak kışa hazırlık yapmaya başladı.

Demirözü ilçesine mecbur köyde buğday hasadının ardından kazanlar kaynamaya başladı. Dev buğday kazanlarının kurulduğu köyde vatandaşlar, kış mevsimine hazırlık yapıyor. Tarladan hasadı yapılan buğdaylar yıkandıktan sonradan kurulan ocaklar konusunda konulan kazanlarda tahminî 3 saat boyunca karıştırılarak kaynatılıyor. Kaynatılan buğdaylar henüz sonraları yere serilen otağ ve hasırlar üstünde kurutulmaya bırakılıyor. Kuruyan buğdaylar elan sonraları bulgur girmek amacıyla değirmenlere gönderiliyor. Bazen yurttaş öz kışlık yiyeceğini hazırlıyor birtakım yurttaş ise yaptığı bulgurları satarak ev ekonomisine yardım sağlıyor.

Devasa büyüklükteki kazanda bulguru faziletli ateşte kaynatan köy sakini Furkan Memiş, tahminî 15 kilo kışlık bulgur, sayı farkı 10 kilogram büyüklüğünde dahi bulgurdan un elde edeceğini bildirdi.

Kendilerine şita süresince bu bulgurun yeteceğini söyleyen Memiş, marketten, bakkaldan bulguru, unu almadıklarını bu şekilde bulgur ihtiyaçlarını karşıladıklarını, bununla birlikte bulgurdan öğütülen unla de kışlık un ihtiyaçlarını giderdiklerini belirtti.

3 saat yüksek ısıda kaynatılan özge tıpkısı ifadeyle haşlanan bulgurlar, süzüldükten bilahare örtülere serilerek güneşin altında kurumaya bırakılıyor. Kuruyan bulgurlar öğütülme işleminin ardından un haline geldikten sonra kalan kısmı de yemeklerde kullanılmak amacıyla paketlenerek, kışa kadar nemsiz, rutubetsiz alanda himaye ediliyor.

Bunun beraberinde Memiş, bulgurdan elde edilen unun, beyaz undan hasep ve konuşamayan adına az buçuk elan değişik, lezzetinin ise durumunda olduğunu söyledi. – BAYBURT

Share: