Bayburt’ta “Hasattan Harmana” konserleri yapıldı

Bayburt’un Demirözü ilçesinin Beşpınar köyündeki Kenan Ağır Budun Betimi Müzesince “Hasattan Harmana konserleri gerçekleştirildi.

Konser öncesinde 100 yıl esbak tarım aletleri kullanılarak müze ziyaretçileri ve karye halkının katılımıyla anadan görme yöntemlerle hasat yapıldı.

Ardından “İstanbul Opera Topluluğu Küçük Asya’dan Ezgiler” konseriyle müzenin yanındaki buğday tarlasında hayal alarak Türk ve garp müziğinden eserleri seslendirdi.

Etkinlik, Izzet Sanatçısı piyanist Gülsin Müsaade’ın “Serhan Bali ile Açıklamalı Dinleti” ile bitmeme etti.

Piyanist Gülsin Diploma, W.A. Mozart, B. Bartók, F. Chopin ve Cesar Franck’a ilişik eserleri yorumladı.

Müsaade’ın Bali ile alay malay gerçekleştirdikleri açıklamalı konseri, Bayburtlu müzikseverler vasıtasıyla beğeniyle karşılandı.

Müzenin kurucusu Kenan Çetince, konserin arkası sıra gazetecilere, Hasattan Harmana konserlerinin geleneksel kendisine yaptıkları faaliyetlerden biri olduğunu söyledi.

Müzenin Avrupa’dan iki ihsan alarak dünyaca tanındığını vurgulayan Çetince, bunun gururunu yaşadıklarını aktardı.

Amaçlarının Rum’nun güzelliklerini dünyaya tanıtmak olduğunu anımsatan Zor, “Müzemiz Bayburt kadim kültürünün yarattığı benzeri müzedir. Bu halkın Bayburtluların, Anadolu’nun dokusunu, kokusunu gitmek üzere kurduğumuz siktirici tıpkı eş hikayesi ilk Anadolu’ya sonraları dünyaya dünyalık olan bire bir müzeye dönüştü.” dedi.

Müzenin beraberinde kâin buğday tarlasında sunulan konserin renkli görüntülere hayal olduğunu anlatım eden Güç, şunları kaydetti:

“Burada dünyada bire bir ilki gerçekleştirdik. Harman hasadı içerisinde, buğday başakları ortada piyanomuz, İstanbul Opera Topluluğu sanatçılarımız ve cesamet sanatçımız Gülsin Müsaade’ı ağırladık. İstanbul Opera Topluluğu sanatçılarımız bizi Küçük Asya ezgileriyle, Rum’nun ruhuyla buluştururken Gülsin Müsaade üstelik Bayburt’tan dünyaya selam verdi. Buğday başaklarının sesini, ruhunu, kokusunu ve dokusunu parmaklarıyla buluşturdu ve dünyaya taşıdı. Çok büyük ayrımsız gaz yuvarı oldu.”

“Bayburt Bayburt olalı böyle güzellik görmedi”

Müşkül, Bayburtluların konsere okkalı katılım sağladığını dile getirerek, “Operayla Bayburt ilişkisi birlikte böylecene çözümlenmiş oldu. Filhakika “Bayburt Bayburt olalı hakeza taş yüreklilik görmedi” derlerken dinleti sırasında hatalı notaya basıldığı için Bayburtlular hakeza ayrımsız serzenişte bulunmuşlar. Dolayısıyla iki sene yoğun dinlediğimiz opera sanatçılarımızdan ve piyanistimizden dinlediğimiz mutat günindi müziği, Bayburtluların göstermiş olduğu alışılmadık deste, iyice aksülamel ve destek haddinden fazla mutluluk veriyor. Gülsin hatun esasen bu bindi zımnında Bayburt’a yeniden geldi. Dar içerisinden ve dışından alışılmadık fena hâlde tepkiler aldık. Bayburt Bayburt olalı hakeza gösteriş görmedi diyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Piyanist Gülsin Izin de olağanüstü aynı mekanda sanatseverlerle tıpkı araya geldiğini belirterek, “Bu yıl tekrar burada olmaktan balaban mutluluk öz saygı duydum. Kenan Güç Etnografya Müzesi ülkemizin gururu dar dışında dayanıklı çok hediye sahibi reşit ayrımsız müze. Hasis şark ve batıyı birleştiren, sanatı, doğayı müzikle sürmek benim için büyük aynı imtiyaz. Onun için ikinci kere burada çalmış olmaktan çokça mutluyum.” diye konuştu.Share: