Bayburt’ta sevimsiz çekicilik etkisini sürdürüyor

Bayburt’ta itici gelgel etkisini sürdürüyor

BAYBURT – Albeni sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Bayburt’ta dondurucu soğuklar aktif oluyor. Geceleyin saatlerinde nakıs 14 dereceye kadar sakıt alaz, ruz saatlerinde etkisini sürdürerek, nakıs 10 etap yerine ölçüldü. Kar yağışıyla alay malay itici havanın yerini ılıman havaya bırakacağını söyleyen vatandaşlar, geç mevrut kar yağışının peşi sıra Şubat ayının haddinden fazla bati geçtiğini bildirdiler.

Deprem bölgesindeki vatandaşların üstelik soğuktan etkilendiğini tamlayan Bayburtlular, soğuktaki depremzede kardeşlerine yakarış ettiklerini söyleyip, havaların benzeri an geçmiş ısınmasını dilediler. Depremzedelere ellerinden geldiğince arkalama ettiğini ve dualarının havza halkıyla olduğunu anlatım eden aynı yurttaş, “Bayburt itici. Burada çekicilik sıcaklığı eksiklik 20 kademe şu dakika. Güneydoğu’dahi olan, hareket bölgesinde olan vatandaşlara Allah kolaylıklar, sabırlar versin” dedi.

Kar yağmasını teferruatlı bir süre beklediğini ve arkası sıra hareket felaketinin yaşandığını vurgulayan Hüseyin Özdener isimli yurttaş sevincinin gelişmemiş sürdüğünü belirterek, “Kıtipiyoz az buçuk kar, yağmur yağmadı. Bu üstelik baharın, edebiyat yağışsız geçeceğinin işaretiydi. Cenabıhak dualarımızı akseptans etti, kar yağmaya başlamıştı ki ardı sıra zelzele felaketi geldi. Süfli çok dağ aynı fenomen yaşandı. Türkiye’nin 7 büyük vilayetini ve 3 adi vilayetini etkiledi. Devletimiz ve milletimiz hareket bölgesi amacıyla seferber oldu. Bayburtlu de bir şekilde yardıma koştu. İnsanın ağlayası geliyor, milletimiz odunuyla, kömürüyle seçkin şeyiyle seferber oldu. Bayburt’ta çokça antipatik biz alışmıştık duruma. Allah oradaki kardeşlerimizi soğuktan korusun, yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Sibirya soğuklarının yaşandığı Bayburt’ta çeşmeler, bezek havuzları ve Çoruh Nehri’nin tıpkı kısmı buz tuttu, çatılarda detaylı buz sarkıtları oluştu.

Share: