Bayburt’taki “Değirmendereler Vadisi” natür tutkunlarını bekliyor

Bayburt’ta 2 bin rakımda bulunan, 12 metre yükseklikten akan şelaleyi üstelik içerisinde barındıran “Değirmendereler Vadisi” görenleri adete büyülüyor.

Kent merkezine 45 kilometre mesafede, dünyaca ünlü Baksı Müzesi’nin bile bulunduğu Bayraktar köyü, yılın seçkin mevsimi doğayla iç içe geçenek buyurmak isteyenlere pir ayrımsız almaşık oluşturuyor.

Hava sıcaklığının yaklaşık 35 dereceye yaklaştığı bölgede, Mescit Dağları’ndan gelen esas suyun yüksekten dökülmesiyle oluşan irili ufaklı 4 çavlan ve 3 gölü barındıran düz sıcaktan bunalan ön sakinlerini ağırlıyor.

Bayraktar köyüne 2 kilometre uzaklıktaki sarp kayalıklar arasındaki vadiye duyulmak isteyenler, incitici yamaçlarından ve öz içerisinden bilgisiz endemik nebat türleri ve karışık hayatını görme fırsatı buluyor.

Kayran içerisinde koyuverme veren ziyaretçiler, şelalelerin altında oluşan süfli göllerde yüzerek serinliyor.

“Turizme kazandırılmasını istiyoruz”

Köy sakinlerinden Ulu Sebep, AA muhabirine, kavurucu sıcaklarda bölge halkının ferahlamak için vadiye geldiğini söyledi.

Bölgenin ender doğal güzellikler arasında düzlük aldığını tamlayan Sebep, “Tarlada çalıştıktan sonraları sıcaklardan bunaldığımızda köyümüzdeki huy harikası cennet kabil yerlerde serinliyoruz. Bağımlı ulaşımımız sıkıntılı olduğu için her devir gelemiyoruz. Yetkililerden buraya bire bir yol irade ediyoruz. Buranın turizme kazandırılmasını istiyoruz. Yanı başımızda dünyaca adlı Baksı Müzesi var. Burayı dahi turizme kazandırırsak haddinden fazla iyice peki.” dedi.

Amaç Saika ise vadide irili ufaklı şelaleler ile göllerin bulunduğunu vurguladı.

Vadiye zorlukla ulaşabildiklerini dile getiren Saika, şu değerlendirmede bulundu:

“Kayran içerisinde bizim, ‘su dökülen taş’ adına adlandırdığımız tıpkısı çavlan dahi var. Edebiyat bunalınca gelip burada serinleriz. Amma yolu çokça çileli. Buraya el yapılmasını, turizme kazandırılmasını istiyoruz. Baksı Müzesi de burada olduğu üzere çokça evire çevire bire bir rota oluşacağını düşünüyoruz. Gelen turistler burayı gezsin. Bire Bir çığır oluşsa bu bizim amacıyla yeterli. Misafirlerimizi ağırlarız. Suyumuz domuzuna, itici, dinlendirici. Yüzme alanları var. Şelale tahminî 12 metreden akıyor. Ama buraya katılmak çokça edisyon. Burada sunturlu bire bir iz yapılmasını istiyoruz.”Share: