Bayburt’un antagonist işgalinden kurtuluş sene dönümü zımnında tören düzenlendi

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. sene dönümü zımnında tören düzenlendi.

Saray Bahçesi’nde planlı törende, Vali Cüneyt Epcim, Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci ile Garnizon Komutanı Albay Zekeriya Kele Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Martir Bayburt Belediye Başkanı Saklayan Süleyman Mevla, Ulu Cami bahçesinde kâin kabri başında anıldı, kabrine çiçek bırakıldı ve yakarış edildi.

Ardından 9. Piyon Tümen Komutanı Miralay Sabri Bey’in Kaleardı Mahallesi’nde kâin kabri ile Yukarı Kırzı köyündeki Şehit Kadınlar İffet Anıtı musahabe edildi.

Vali Epcim, burada yaptığı konuşmada, Üst Kırzı köyünde halk arasında “Ermeni mezalimi” yerine mezkûr biberli olayların yaşandığını söyledi.

Bu ahval sırasında birçok Türk kadınının değer ve şerefleri üzere kendilerini akarsu kuyularına attığını tamlayan Epcim, şunları kaydetti:

“Tığ de bugün burada onları hayırla, rahmetle yadetmek amacıyla toplandık. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Devletimizin, milletimizin bekası amacıyla sunulan geçmişteki bilcümle mücadeleyi, şehitlerimizi anıyoruz. Antrparantez ülkemizin şu anda yaşadığı yer sarsıntısı felaketi ve sonrasında yaşananlardan belde şehit olan afetzedelerimizi rahmetle anıyoruz. Yaralılarımıza dahi evgin şifalar diliyoruz.”

Etkinliklere, Bayburt Cumhuriyet Altını Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen, İl Güven Müdürü Nihat Ince, İl Kurnaz Komutanı Albay Talha Övet, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: