Bayburt’un antagonist işgalinden kurtuluşunun 105. yılı dualarla kutlandı

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yılı kutlamaları programı, Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketi zımnında bozma edilerek, kabir ziyareti, anma töreni ve mevlid-i kutsi okunmasıyla 1 güne sığdırıldı.

Saray Bahçesi’ndeki Atatürk Büstüne çelenk sunumuyla başlayan programda Bayburt Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Şehremaneti Başkanlığı çelenklerini sundu, ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 105. halas haset anısına çektiği telgraf okundu. Cumhur Reisi Erdoğan’ın Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla gönderdiği kutlama mesajında şu ifadeler saha aldı:

“Bayburt ilimizin düşman işgalinden yıldönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum.

İstiklal mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan, kahramanlıklarıyla tarihe para olan yekpare şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları, eren milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip ayazlık kararlılığı yardımıyla zaferle neticelenmiştir.

Böyle kutlu aynı tatlılıkla, kadim medeniyetimizin mirası üstüne kurulan cumhuriyetimizi kazanımlarıyla yüklenmek, neşelendirmek, çağcıl medeniyetler seviyesinin konusunda hissetmek, bakir başarılarla elan dahi yükseltmek yoluyla geleceğe atmak için büyük aynı azimle çalışmaya bitmeme ediyoruz.

Bu inançla, İstiklal Savaşımızın bilcümle kahramanlarını imtina etmek ve rahmetle anıyorum.

Bayburt’un bu hava gününü yine kutluyor, yekpare vatandaşlarımıza genişlik kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Lif okunmasının arkası sıra Ulu Cami bahçesinde bulunan Martir Şehremini Saklayan Süleyman Efendi’nin kabri memleket protokolünce mülakat edilerek, dualar edildi ve Miralay Sabri Koca kabrine geçildi. Burada de dualar edildikten sonraları, Ermeni mezalimi sırasında Üst Kırzı köyünde namuslarını destek olmak amacıyla çocuklarıyla birlikte 40 metrelik akarsu kuyularına atlayarak şehit olan kadınların onuruna yapılan ‘Şehit Kadınlar İffet Anıtı’na’ gidildi. Martir kadınlar anıldıktan bilahare Aydıntepe İlçe Müftüsü Mustafa Kabaoğlu aracılığıyla dualar edildi. Duaların peşi sıra burada meşveret yapan Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, “Tarihiyle, kültürüyle, kaliteli herif yapısıyla çok özel tıpkısı yere sahip bu köydeyiz. Bu köyde bir zaman Ermeni mezalimi namına mezkûr hâller gerçekleşti. Bu olaylardan sonra birçok Türk kadını burada saygınlık ve şerefi için kuyulara atladılar ve kuyular yoluyla hayatlarına son verdiler. Tığ bile onları zaman hayırla, rahmetle, minnetle eloğlu almak için toplandık. Tığ onlara Allah’tan yağmur diliyoruz. Devletimizin, milletimizin bekası üzere mukaddema sunulan mücadelede şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Antrparantez ülkemizin yaşadığı hareket felaketi nedeniyle şehit olanları rahmetle anıyoruz. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı Üst Kırzı köyünden rahmetle tesmiye etmek istiyorum, onların üstelik şahadetini Allah akseptans etsin. Antrparantez Yukarı Kırzı köylülerimize tarihlerine, geçmişlerine sahip çıktıkları için de teşekkür ediyorum” dedi. Kutlama programı ‘Martir Kadınlar İffeti Anıtı’ önünde anı fotoğrafı çekimiyle son buldu. – BAYBURT

Share: