Besiciler sıcaktan etkilenen kocabaş hayvanlarını derede, küçükbaş hayvanlarını üstelik ongun diplerinde serinletiyor

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Bayburt’un Demirözü ilçesinde besiciler öğle vakti saatlerinde sıcaktan etkilenen büyükbaş hayvanlarını derede, küçükbaş hayvanlarını da ongun diplerinde serinletiyor.

Kentte arada bir mevsim normallerinin konusunda sâdır hava sıcaklığı insanlar kadar hayvanları da damarı bozuk etkiliyor. Demirözü ilçesine vabeste Gökçedere beldesinde aktif besiciler, güneşe maruz kalarak ısıdam açıktan etkilenen küçükbaş hayvanlarını dikme diplerine sokarak serinlemelerini sağlıyor.

Besicilerden Ünal Şeker, bu yıl yaşanan şiddetli sıcaklardan ortalık hayvanların bunaldığını ayrıca sıcak havanın arada bir hastalanmalarına birlikte illet olduğunu söyledi.

Bu nedenle hayvanların öğle vakti saatlerinde ongun diplerinde serinlemeye geçtiklerini tabir fail Şeker Hastalığı, “Sıcak onlar dahi bunalıyor. Onlar bile tığ da ağaç dibinde uyuyoruz, serinliyoruz” dedi.

Küçükbaş hayvan bilimi ağaç diplerinde serinlerken büyükbaş hayvanlar ise alelumum iz dereleri yeğleme ediyor. Suya giren kocabaş zooloji hamam havada ayrımsız müddet kalarak böyle serinliyor.

Besici Bünyamin Ayata, “Çobanlık yapıyoruz. Sıcak hava bizi de sürüyü de etkiliyor. Zervecik mevkiinde inekleri otarıyorum. Öğle oldu mu suya akla yatkın yaklaşıyorlar, dereye girip serinliyorlar” dedi. – BAYBURT

Share: