Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Burdur’daki çalıştayda konuştu Açıklaması

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “Türkiye Yüzyılı”na ait, “Her alanda olduğu kabilinden sporda bile ‘Türkiye Yüzyılı’ bizler için ayrı tıpkısı vizyon. Bu anlamda elan şişman başarıların, henüz şişman motivasyonun arifesinde olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Kasapoğlu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Strateji Taharri Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, üniversitenin spor tesislerinin ve spor altyapısının seçkin biriyle gururlandığını söyledi.

MAKÜ’nün Spor Bilimleri Fakültesinin düzenlenen tıpkı üniversite ve spor ekseninde tasarlandığını belirten Nazır Kasapoğlu, binanın ve umum spor tesislerinin stada bütünleşmiş olduğunu kaydetti.

Kasapoğlu, 7 dönüş 24 saat hareketli spor tesisleri anlayışları olduğunu vurgulayarak, metanetli haddinden fazla tesisi hem dönüştürme hem dahi yeniden inşa ika noktasında büyük adımlar attıklarını, Sakarya ve Kalaba statları üzere kullanılmamış eserlerin bu anlayışla yapıldığını anlattı.

Spor liselerinin, sporcu terbiye merkezlerinin ve ayrımlı branşlara yanıt verecek nitelikte antrenman salonlarının canlı yerine bu statların içre bakım vermeye başladığına meni eden Kasapoğlu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Stadı’nın işlek statların ilklerinden biri olmasının ayrı bir coşku ve bahtiyarlık verdiğine değindi.

Kasapoğlu, bugün ülkenin ciharıyek yanındaki spor bilimleri uzmanları ve bu alanda önde gelen akademisyenlerle bire bir arada olduklarını dile getirerek, “İnanıyorum kim bu paneller ve buluşmalar, gençlerimiz ve sporcularımız açısından kullanılmamış açılımlara, heyecanlara ve bakir çalışmalara kurgu olacak.” dedi.

Türkiye’nin bundan sonra aynı spor ülkesi olduğuna dikkati calip Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Yapılış altyapısıyla, kayırıcı kaynağıyla ve değişik dal çeşitleriyle, gelişigüzel branşa hitap fail sportmen altyapısıyla, herkesin spora erişimini ruhlu bir şekilde sağlamasıyla tıpkı spor ülkesi. 81 vilayetimizin ilçeleri, mahalleleri, beldeleri, köyleri daha çok hamdolsun tesislerle meşgul. Bu tesisler komple kırcı kullanılıyor. Köylere büyüklüğünde üretim mensur ettik diyoruz. Yapı altyapımız ve bu anlamda herif kaynağımız haddinden fazla dinamik. Geçtiğimiz yıl 51 ayrımlı branşta sporcularımız madalya aldı.”

Kasapoğlu, yığın ve takat sınırı sporu üzere ayrı stratejiler ve politikalar uyguladıklarını belirterek, 7’den 70’e herkesi spora motivasyon edecek projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

“Yüzme bilmeyen kalmasın” projesiyle 5 milyondan aşkın kişiye yüzme öğrettiklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Basketbol seferberliğiyle 10 bin pota projemiz acilen ilerliyor. Eş odaklı spor anlayışımızla, kadınların spora erişimini haddinden fazla amma çokça önemsiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız ile yaptığımız protokolle her bir öğrencinin ilkokuldan mezun olmadan sunma bir iki benzeri spor branşını antrenörlerden öğrenmeleri projesini başlattık. Domestik yönetimlerle, kamu çekicilik ve kuruluşlarıyla, sivil cemiyet kuruluşlarıyla, federasyonlarla, kulüplerle aksiyon birliklerimiz ruhlu tıpkısı şekilde ilerliyor. Imdi kurumların tek başına öne çıkma gayretleri geride kaldı, alay malay hararetli olduğumuz çalışmalarımız her geçen dolaşma güçlenerek bitmeme ediyor. Üniversiteler bizim genişlik nazik paydaşlarımızdan biri. Bu ülkenin her bir ferdini, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısı ve engellisiyle spora erişilebilir buyurmak, imkanları alıştırmak, motive etmek, civar tahsis etmek, destek olmak yer şişman amaçlarımız. Bu çerçevede 65’ten aşkın spor branşının desteklenmesi sunu makro amaçlarımızdandır. İnanıyorum kim projelerimizle bu branşlarda çıtamızı çok elan yukarılara taşıyacağız.”

Performans sporunda ise sporcu havuzunu geliştirecek, eskimemiş yetenekleri keşfedecek, o yetenekleri spor biliminin genişlik çağdaş uygulamalarıyla yetiştirecek programlara vakar verdiklerine değinen Kasapoğlu, anne sınıflarına kadar uzanan sistemli ayrımsız emek anlayışını önemsediklerini tabir etti.

Sportif kabiliyet taramasıyla kısaca 6 milyona mümasil gencin taramasını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kasapoğlu, “Burs uygulamamızla çaplı kardeşlerimize hem madden hem bile eğitim bilimi süreçlerinde maharet yerine bindi veriyoruz. Halihazırda 49 sportmen terbiye merkezimizde 2 bin 525 sporcumuz eğitim görüyor. Olimpiyatlara katılacak ve katılması beklenen yetenekli sporcuları yeryüzü çağcıl alıştırma teknikleriyle ve programlarla oyunlara hazırlayan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerimiz, ülkemizin ciharıyek tarafında gençlerimiz amacıyla gece gündüz çalışıyor. Şu dakika itibarıyla 1247 sporcumuz, dünya ve Avrupa şampiyonalarına, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na hazırlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, sporcuları yetiştirirken onların tüm ihtiyaçlarına ve problemlerine müteveccih çözümler ürettiklerine belen ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye yerine, serencam 4 yıllık süre içerisinde arsıulusal organizasyonlarda tekmil 19 bin 620 madalya elde ettik. Sporcularımız, elden bu yıl 5 binden çok arsıulusal madalya kazandı. Bunların hepsi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın engin spor vizyonunun neticeleridir. Federasyonla üniversiteler ligine ayrı aynı ivme kazandırdık. Geçtiğimiz sene 49 spor dalına ulaştı. Sabık yıl 187 üniversiteden 1345 üniversite takımı, 3 bin 866 eş, 10 bin 957 eş kalkışmak amacıyla 14 bin sporcunun uğraş ettiği tıpkı ligdi. 33 bin katılımcıyla tarihi tıpkısı seviyeye ulaşmıştı. Bu sene bu rekoru egale almak ve bu anlamda ivmeyi çoğaltmak nasip olsun.”

Türkiye’nin artık “Türkiye Yüzyılı”nın eşiğinde olduğunu tamlayan Kasapoğlu, “Her alanda olduğu gibi sporda da ‘Türkiye Yüzyılı’ bizler amacıyla ayrı tıpkısı seziş. Bu anlamda elan şişman başarıların, elan büyük motivasyonun arifesinde olduğumuzu düşünüyorum. Enfrastrüktür, tesis ve ilmî geri plan anlamında tek eksiğimiz bulunmayan. ‘Türkiye Yüzyılı’nı, sporda dahi azimli ayrımsız şekilde başaracağımızı beyan etmek istiyorum. Potansiyelimizi arz hayat dolu şekilde değerlendireceğiz. Bunun üzere dinamizmden, istikrardan ve sürdürülebilirlikten katiyen ivaz vermeyeceğiz. Gençlerimize olan güvenimizi her daim kıpırdak tuttuk, onlar da bizi hiçbir devir utangaç etmedi.” ifadelerini kullandı.???????

Share: