BİNALİ YILDIRIM: DİLİNİ SAHABET EDEMEYEN EGEMENLİĞİNİ SIYANET EDEMEZ

DÜRÜST Parti Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Dilini koruma görevlisi edemeyen egemenliğini dulda edemez. Kurgu tıpkı zamanda yanaşma, muhassala, kaynaşma vesilesidir. Üç molekül vardır insanları birbirinden uzaklaştıran, bunlardan birincisi mesafedir. İkincisi dindir, üçüncüsü dildir. Şimdi mesafeler artık mümasil. Eskisi kadar değil. Dinde aynı problemimiz namevcut. Hepimiz elhamdülillah Müslümanız. Çevirici konusunda yoğunlaşmamız gerekiyor. Birlikteliğin çok aceleci aynı şekilde sağlanmasının yolu, dilde birliğin sağlanmasından geçiyorö dedi.

YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım; ‘Dilde, Fikirde, İşte Angajman Türk Dünyası Edebiyat Ödülleri’ ve ‘2022 yılı Türk Diline Hizmet Ödülleri’ törenlerine katılmak İçin Bursa’evet geldi. Programa Binali Saika’ın birlikte Bursa Valisi Yakup Canbolat, SELIM Fırka Bursa milletvekilleri, Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı, Türk Vesile Kurumu Başkanı Gürer Gülsevin, Atatürk Firez Anahtar ve Zaman Erdemli Kurumu Başkanı Muhammet Hekimoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hars ve Hanek Politikaları Oturmuş Başkanvekili İskender Pala katıldı.

Ödül töreni öncesi konuşan Binali Saika, Zaman kalemleriyle, kelamlarıyla kültürümüze, medeniyetimize hizmet fail bire bir zamanda aydınlarımızın ve sanatçılarımızın dahi günü olarak alacak ediyoruz. Bulunduğumuz kent Bursa, yeşil Bursa, Türk dünyası hars başşehri. O büyüklüğünde ciddi ameliyat var kim yılbaşından beri uray başkanımız tıpkı toplantıdan bir başka toplantıya koşmaktan filhakika apışık düşüyor. 2 devir bilahare Acun Göçkün Oyunları’nın açılışını yapacağız. İznik’te, oranın tedarik çalışmalarını şişman oranda belediyemiz tamamladı ön bacak oldu. Şişman gayretler gösterdi. Dünya Göçkün Oyunları gerçekte Türk devletlerini birbirine yaklaştıran, birbirine kaynaştıran spor alanında eğitimin gençlerin tıpkısı araya gelmesi itibarıyla çokça kocaman aynı madde. İlk üç tanesi Kırgızistan’üstelik büyük bire bir başarıyla gerçekleşti. Burada birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız örgen devletlerden dip düzem çap başkanları, arka düzey yöneticilerin katılımıyla inşallah gerçekleşecek dedi.

20’nci yüzyılın önce çeyreğinde araya bir çıpa engel çekildiğini tamlayan Yıldırım, 75 sene birbirimize hasret kaldık. 20’inci yüzyılın son çeyreğinde bu çipo engel yırtıldı. Özlemimizin, hasretimizin önündeki engeller ağız ağıza kalkmış oldu. Majör ve doğru tıpkısı milletin evlatları yerine 90’lı yılların başlarında baştan birbirimizle buluştuk ve tıpkı elan ayrılmamak için sözleştik, anlaştık. Tığ alay malay yağmur, ayrılıkta azap olduğu şuuruyla yaşayan, bu anlayışı taşıyan tıpkı milletiz. Türk devletleri kendisine 30 boyunca üst üste koyduğumuz taşların çatısını 2009’bile Nahçıvan’dahi imzaladığımız anlaşmayla kurmuş olduk. Türkiye’nin familya sahipliğinde Cumhurbaşkanımızın başkanlığında tarihi zirvede ise imzalanan anlaşmayla teşkilatın adı Türk Devletleri Teşkilatı kendisine değiştirildi. Esasında Türk devletleri teşkilatı kurulmasıyla beraber Türk devletlerinin, Türk coğrafyasında güçlü kardeşlerimizin birlikteliği ete kemiğe birlik anlamıyla bürülü oldu. Bu düzenleme bünyesinde en son uzuv oran başkanları konseyi yılda tıpkı toplanıyor ve abecesel süreye göre riyaset birinden diğerine geçiyor. Bu yıl Türk Devletleri Teşkilatı’nın Başkanı Türkiye’bile, başkanı dahi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Ilk Teşrin ayında Semerkant’ta gerçekleşecek zirveyle alay malay başkanlıkta Özbekistan’a önceki olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ülkemize, ayrıntılı yıllar vekil, başvekil, Türkiye Büyük Budun Meclisi Başkanı kendisine hizmet etmenin beraberinde beni gururlandıran sunu iri görev, evre Türk Devletleri Teşkilatı aksakallısı kendisine fariza yapmaktır dedi.

‘KAYNAK VE İMKAN ÇOK’

Türk devletleri arasındaki ticari ilişkilerden bahseden Sebep, Türk Devletleri Teşkilatına organ olan ülkelere baktığımız ant 5 milyon kilometrekarelik tıpkısı coğrafyadan bahsediyoruz. Balkanlar’dan Çin’e uzanan tarihi İpek Yolu üstünde kâin ve güzergahta 45 önemli şehri barındıran Türk Devletleri Teşkilatı’nın nüfusu 170 milyon. Bu hoppadak teşkilata organ olan ülkelerimiz olsun. Fakat Rusya. Çin, İran, Irak, Suriye, Balkanlar bu ve ayrıksı coğrafyalarda bulunan kardeşlerimizi birlikte kattığımızda 300 milyonu buluyor. 5 milyon kilometrekare coğrafya ve 1,5 trilyon dolarlık karışık hasıla 700 bilyon dolarımızla 5 milyar esasen dünyanın 12’inci balaban ekonomisi. Olur nakız böyleyken Türk Devletleri Teşkilatı dünya refahından, dünyanın milli gelirinden vacip payı alabiliyorduk. Aynı bile ona bakalım dünyanın karışık hasılasının 95 trilyon olduğunu düşünürsek yüzdelik ikiden biraz aşkın tıpkı payımız var. Nüfusumuz bile dikkate aldığımızda. bu ihtişam çok düşük ve ümranlı ülkeler, Avrupa, Amerika, Çin, Japonya bu üzere ülkeler acun refahından haddinden fazla henüz aşkın koyar. Aslında dünyanın problemi üstelik bu. Lehçe ve toptan anlamda adil dağıtılmamış olmasının sancılarını, sıkıntılarını bugün çekiyoruz. Şüphesiz çekiyoruz Terörle çekiyoruz, çöz savaşlarda ve barhana. Bunları haddinden fazla etraflı ayrımsız geçmişi var. Bodur sürede bile bitecek kadar gözükmüyor. Türk Devletleri Teşkilatı’na gine kavrayışsız dönersek 700 bilyon dolarlık mecmu dış ticaretin içinde acaba Türk devletleri teşkilatını kişi aralarında ticareti ne büyüklüğünde, sadece 18 milyar dolar. Yani yüzdelik 5 da değil, yüzdelik 3’ün altında. Ticaretimizi zat aramızda yapmamışız. Bambaşka ülkeler beyninde yapıyoruz. Hani aha, fikirde ve dilde. diyoruz evet, aha kontak bu. İşte birliğin geliştirilmesi üzere birbirimize daha çok hareket yapacağız, artık tecim yapacağız. Ulaşımı, altyapıyı, iletişimi geliştireceğiz. Bunun yolu da nereden geçiyor Dilden geçiyor. O 75 yılın kesildiğini ortadan kaldırıp eş dilde pekâlâ buluşmamız gerekiyor. Eş alfabede katiyen buluşmamız gerekiyor. Eş tarihte katiyen buluşmamız gerekiyor. Bunu yapabilecek kabiliyetimiz var mı Olağandan var. İşte bire bir asra yakın Atatürk, ekin, dil, gün, efdal konu içindeki Türk Araç Kurumu, Türk Gündüz Kurumu. Bütünü haddinden fazla nazik birikimleri var. Şişman imkanlar var. Ülkemizin doğru üniversiteleri var. Zımnında köken ve imkan çokça. Ortak Türk tarihinin ortaya çıkarılması için mesai başlattık diye niteleyerek konuştu.

‘HİÇBİR ÇEVREYE İHTİYAÇ KALMADAN ANLAŞABİLİRİZ’

Binali Sebep sözlerini şöyle sürdürdü

Dilini kayırma edemeyen egemenliğini müdafaa edemez. Kurgu ayrımsız zamanda yanaşma, muhassala, kaynaşma vesilesidir. Üç madde vardır insanların birbirinden uzaklaştıran, bunlardan birincisi mesafedir. İkincisi dindir, üçüncüsü dildir. Deminden mesafeler imdi yakın. Eskisi kadar değil. Dinde benzeri problemimiz bulunmayan. Hepimiz elhamdülillah Müslümanız. Dinimiz aynı. Rabbimiz tıpkısı. Peygamberimiz aynı, kitabımız aynı. Vasıta üstüne yoğunlaşmamız gerekiyor. Birlikteliğin haddinden fazla çabuk ayrımsız şekilde sağlanmasının yolu dilde birliğin sağlanmasından geçiyor. Hepimizin ümidi, hedefi burada çıktığınızda konuşurken tıpkısı kulaklık, bire bir mütercim kullanmaya gerekseme duymadığımız günlerdir. Bunun yani haddinden fazla gücük bir araştırmada ego şuna şahit oldum. 2 bin 500 sunum eş sözcük var. Bugün günümüzde gençler, günce hayatta bin lafız bile ancak kullanabiliyoruz. Hal böyle olunca tığ ferah ferah aramızda. tek tercümana, tek çevreye gerekseme kalmadan anlaşabiliriz. ve böylecene imdi şeyi birlikte yapabiliriz.

Konuşmanın arkası sıra ‘Dilde, Fikirde, İşte Irtibat Türk Dünyası Edebiyat Ödülleri’ ve ‘2022 yılı Türk Diline Bakım Ödülleri’ sahiplerine verildi.Share: