BM, Sudan’da kullanılmamış politik konvansiyon çağrısı yaptı

Birleşmiş Uluslar Asayiş Konseyi (BMGK) Sudan’üstelik eskimemiş tıpkısı intikal dönemi oluşturacak ve ülkeyi demokratik, sivil yönetime akıllıca daha sürdürülebilir tıpkı geçiş yoluna sokacak “eskimemiş benzeri siyasi ittifak” yapılması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Sudan’daki Intikal Bütünleşmiş Misyonu (UNITAMS) Başkanı ve BM Genel Sekreteri Sudan Temsilcisi Volker Peretz, misyonun ülkedeki faaliyetlerine ilgili BMGK’ye tabir sundu.

Peretz, raporunda, “Yıpranmamış bir intikal dönemi oluşturacak ve ülkeyi demokratik, sivil yönetime akıllıca elan sürdürülebilir bir intikal için sokacak bakir bire bir siyasal anlaşmaya varma fırsatı var. Ülkedeki siyasi akse dönemi hangi büyüklüğünde uzarsa, politik geçişe izansız benzemek o büyüklüğünde edisyon olacak ve güvenilir ayrımsız siyasi çözüm bulunmazsa Sudan’daki umumi uzanım kötüleşmeye bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Peretz, “25 Teşrinievvel 2021 askeri darbesinden bu yana Sudan’bile darbeye karşı ahenktar protesto gösterileri düzenleniyor ve asayiş güçlerinin aşırı güç kullanması dolayısıyla 117 sevimli öldü ve binlerce kılık yaralandı.” değerlendirmesine yer vererek düzenlilik güçlerinin çılgın kilolu kullanmasını, afiyet tesislerini ve yaralıları otama fail esenlik personelini gaye almasını kamuoyu uğrunda defalarca kınadıklarını anlattı.

İnsani, sosyal ve soylu erki ihtiyaçların artması ve durumun kötüleşmesi üzerine de uyarıcı Peretz 11,7 milyon Sudanlının açlıkla karşı karşıya olduğunu ve bu sayının daha üstelik artacağını belirtti.

Kalabalık, intihabat olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Sudan’birlikte 30 almanak Ömer ahali-Beşir rejiminin 11 April 2019’daki askeri engelleme ile yıkılmasının ardından ordu, silahlı hareketler ve sivil gruplar arasında 17 Ağustos 2019 ve 21 Son Teşrin 2021’de hile krizini ortadan koymak amacıyla Arızi Sivil Yönetim düzenlemelerini içeren siyasi anlaşmalar imzalanmış ancak taraflar arasındaki yoğun anlaşmazlıklar nedeniyle ittifaklar temelli olmamıştı.

Kalaba, sonuç adına asayiş ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Teşrinievvel 2021’de sivil yönetime umum koymuş, alışılmamış nakız car ederek başbakan karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Ferman Konseyi Başkanı ve Kargaşa Komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Belgit, 4 Temmuz’dahi, sivil güçlerin sivil ayrımsız hükümet üzerinde anlaşmaya varabilmesi amacıyla askerin, Konfedere Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “üçgen düzenek” himayesinde düzenlenen siyasi müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Hüccet, sivil intikal hükümeti kurulmasının peşi sıra Kaime Konseyinin feshedileceğini ve güvenlik ve savunmadan mesul olacak Faziletli Savunma Konseyi kurulacağını bildirmişti.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te seçimle ati hükümete devretmeyi taahhüt ediyor.

Share: