BM Umumi Sekreteri Guterres: “Tahıl anlaşmasının uzatılmasını kıvançla karşılıyorum”

Mürekkep Milel Umumi Sekreteri Antonio Guterres, tahıl koridoru anlaşmasının 120 dönme uzatılmasını kıvançla karşıladığını rapor etti.

Konfedere Milel (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres, İstanbul’da imzalanan ve süresi 19 Kasım’da sona erecek olan tahıl koridoru anlaşmasının 120 ahit süreyle uzatılması kararına ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Guterres, “Bütün tarafların Ukrayna’dan tahıl, besin ve basma ihracatının güvenli sevkiyatını sağlamak için Karadeniz tahıl girişiminin sürdürülmesi üzerine anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum” dedi. Guterres, Rusya tarafının ihracatına ilgilendiren ise anlaşmanın tıpkısı parçası kendisine BM’nin Rusya’dan gıda ve gübre ihracatının önündeki engelleri tahammül üstüne kararlı olduğunu söyledi.

Tahıl koridoru anlaşması 22 Temmuz’da Rusya ve Ukrayna arasında Konfedere Milel ve Türkiye arabuluculuğunda İstanbul’da imzalanmıştı. Moskova yönetimi, anlaşma kapsamında olmasına karşın öz besin ürünlerini ve gübresini ihraç edemediğini belirtmiş, bunun sağlanmaması durumunda 19 Kasım’da anlaşmadan ayrılmaya amade olduğunu vurgulamıştı. Anlaşmanın imzalanmasından bu yana 11 milyon tondan fazla hububat ürünü sevkiyatı gerçekleştirildi. – NEW YORK

Share: