BM’den arsıulusal camiaya Myanmar ordusunun gelirini kesme çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), askeri darbenin arkası sıra âdem hakları ihlallerinin yaşandığı Myanmar’da ordunun haricen gelen gelirlerine erişiminin durdurulması çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 51. Oturumu kapsamında Myanmar Bağımsız Uluslararası Araştırı Misyonunun sunduğu raporda, Myanmar’daki edimsel insanca format değerlendirildi.

Raporda, Myanmar ordusunun 2021’deki askeri darbeden bu yana savunma harcamalarını artırdığına dikkati çekilerek, “Bazen ülkeler ve firmalar, Myanmar ordusuna sınırlanmış girişimlerle ortaklıklarını sürdürüyor.” denildi.

Fakirlik sunu bir iki iki mezuniyet arttı

Myanmar ordusunun askeri harcamaları, halkın refahına tercih ettiği tamlanan raporda, “Ülkede yoksulluk arz beş altı iki bitirme artarken esenlik hizmetlerinde darbeden bu yana iri aksamalar görüldü.” ifadeleri kullanıldı.

Darbeden bu yana ülkedeki krizi yönetemeyen ordunun halkına külfet yapmayı sürdürdüğü aktarılan raporda, ordunun bu türe ihlallerini yaparken uluslararası gelirlerine güvendiğinin şeş çizildi.

Raporda, Myanmar Araştırı Misyonunun bundan esbak tavsiyeleri sonucu arsıulusal alanda Myanmar ordusunun maddesel kaynağını kesmeye müteveccih ufak adımların atıldığı ancak bunların ehliyetli olmadığı bildirildi.

Raporda arsıulusal camiaya, “Myanmar ordusunun finansal adına yalnızlaştırılması için çabaları müzayede” çağrısı yapıldı.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, Teşrinisani 2020’deki umumi seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021’bile yönetime ahali koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Titr Suu Çii başta koyulmak üzere it canlı çokça çıkışlı ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve tıpkısı yıllığına olağanüstü nakız car etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne büyüklüğünde 2 binin üstünde emanet hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin güç gözaltına alınırken 10 binin üzerinde hayat ise halen içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler, tutuklulardan 2’si bala 114 siyasal mahkum karşı idam cezası kararı vermiş, en son 25 Temmuz’da eski kuvvet partisi Millî Demokratlık Birliğinden (NLD) milletvekilin üstelik bulunduğu 4 sevimli, yargılandıkları askeri mahkemenin emriyle idam cezası edilmişti.

Share: