Bodrum’da mezatla satılan balıklardan elde edilen dirimlik depremzedelere bağışlandı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde mezatla satılan balıklardan elde edilen gelir, depremzedelere aktarılmak amacıyla AFAD’a bağışlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Gündoğan Balıkçı Barınağı’nda mezatla balık satışı etkinliği düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Sulh Saylak ilkin koyulmak üzere bir nice çekicilik yetkilisi, hayırseverler ve bölgedeki balıkçıların katıldığı etkinlikte tezgahtaki balıklar kilitsiz küreksiz artırmayla satışa sunuldu.

Saylak, etkinlikte yaptığı konuşmada, 11 ili etkileyen ve “asrın felaketi” kendisine nitelendirilen depremin kendilerini bile dikçe sarstığını ifade etti.

Kadim Küçük Asya coğrafyasının yüzlerce yıldır takatli haddinden fazla felakete karı sahipliği yaptığına dikkati çeken Saylak, “Değme seferinde eren milletin dayanışmasıyla dayanabilen haddinden fazla yarayı alay malay sardık. Balıkçı arkadaşlarımızdan, ‘Balıklarımızı avlayalım, mezadı yapalım ve elde edilen geliri AFAD’a bağışlayalım’ önerisi geldi. Bu nedenle etkinliği düzenledik.” dedi.

Daha sonradan barınakta kurulan tezgahta birçok türde deniz balığı satışa sunuldu. Kısaca 2 saat süren etkinlikte 233 bin teklik dirimlik elde edildiği, toplanan gelirin depremzedelere aktarılmak için AFAD’a bağışlandığı bildirildi.

Öte yandan benzeri etkinliğin Milas’taki Güllük Mahallesi ile Marmaris’teki Selimiye balıkçı barınaklarında bile düzenleneceği öğrenildi.

Share: