Bolu’da bire bir koşa mülakat ettiği tarihi konağın işletmecisi oldu

Türkiye turuna çıktıkları sırada hayran kaldıkları Bolu’nun Mudurnu ilçesine yerleşen koşa, görüşme ettikleri tarihi konağın işletmeciliğini devraldı.

Yaklaşık 3 sene önce tatil amaçlı geldikleri Mudurnu’da tarihi Hacı Şakirler Konağı’nı müzakere fail Haysiyet ve Ihtisas Horzum çifti, ilçede benzeri kamer kaldıktan sonraları Türkiye turuna bitmeme etti.

Aradan 3 sene geçmesinin arkası sıra baştan hayran kaldıkları ilçeye dönen çift, 2,5 yaşındaki oğulları Muhammed Eksiksizlik ile burada devam etmek için Hacı Şakirler Konağı’nın işletmeciliğini devraldı.

Saygınlık Horzum, AA muhabirine, tarihi dokusu olan ilçeyi çok sevdiklerini belirterek, “İlçede aynı ay konakladık. Burada Mudurnu’yu tanımış olduk, çevredeki ilçelerden Üzüntülü ve diğer yerlere gittik.” dedi.

Yaklaşık 3 sene boyunca Türkiye’yi dolaştıklarını anlatan Horzum, “Türkiye’nin bilcümle ilçelerine ve bazen köylerine her an, doğayı, tarihi, kültürü, hepsini öğrendik. Buraya gelme nedenimiz, Mudurnu’yu çok sevdik. Tarihi konakları, doğası, kültürü olsun bizi haddinden fazla etkiledi.” diyerek konuştu.

İşletmesini devraldıkları 6 odalı Hacı Şakirler Konağı’nın 1842 yılında mensur edildiğini, yanındaki nalbantlar evinde ise 5 odasının bulunduğunu aktaran Horzum, burada 35 kişiyi misafir edebildiklerini kaydetti.

Eşi Ruh Horzum ise Mudurnu’nun doğasını, kültürünü ve değerlerini sevdikleri üzere tarihi konağın işletmesini devralarak burada hizmet vermeye başladıklarını anlattı.

Konakta eski dönemlerde geçer türlü objeler üstelik sergileniyor.Share: