Bolu’da içme suyundan etkilenen çocuklarda 26 çevrim sonra sevindiren evolüsyon (2)

Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi Cebeci Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içmece suyundan etkilenerek hastanede otama altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, genel durumlarının dolgunca olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda yavru gösterişli bakım uzmanı bile olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki namına 16 Temmuz’bile hastaneye sevk edilen çocuklarda dizanteri, akut böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin değerlerinde bayağılık kabil sıkıntıların görüldüğünü, tıpkı hafta içerisinde 6 çocuk hastada çok ağırbaşlı Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin değerleri açısından iveğen böbrek yetmezliği tablosundan ayrımlılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, ivedili diyaliz ihtiyacı kâin 6 hastadan 5’inin bala diyaliz ünitesinde ahenkli ve programlı şekilde tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve kalp tutulumu tanıdık hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların korkulu bakım süreçleri 5-7 gün arasında sürdü. Sonrasında Yavru Nefroloji Servisinde izlemleri bitmeme etti. Umumi durumları ferah olduğu için fasılalı diyalizle tedaviye bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santralci asap sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona ayrı aynı tedavi uygulandığını nâkil Kendirli, “Ayrıca hastalarımızın aynı kısmında Hemolotik Üremik Koku’de çok sık görülmeyen ama olduğunu bildiğimiz ruh tutulumu alay konusuydu. Şu anda hastalarımızda hiçbir sorun olmadığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte yavru nefroloji, çocuk okkalı bakım ve diyaliz servislerindeki doktor ve esenlik çalışanlarının büyük bir özveriyle bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu dakika umumi durumları ongun, hastalarımızın hacısı hocası diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu atılmak için, diğerlerinin da iyileşme süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 arasındaydı, çokça şükür sekel kalmadan iyileşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı ince süre izlem etmeye bitmeme edeceğiz”

Çocuk Nefrolojisi Haber Dalı Akademisyen Doç. Dr. Songül Yılmayan üstelik hastaların durumunun berenarı ferah olduğunu, dem tablolarının normale döndüğünü vurguladı.

Yılmaz, değişik hastaların bile gelecek hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Karine, nefrolojide bildirme ivedili müdahale edilmesi gereken hastalıklardan birisi. Er ve hareketli engelleme haddinden fazla cesim. Hastalarımız çok er tanı almışlardı, çok acul bindi tedavileri yapıldı. Şu zaman için böbrek fonksiyonları normale döndü. Tafsilatlı vadede bire bir hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu aşamada net namına ifham etmek çokça kabil değil ancak hastalarımızın teferruatlı vadede diyaliz ihtiyacı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları teferruatlı müddet strateji etmeye bitmeme edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmaz, HÜS’ün çiğ, bereketli pişmemiş etler, kontamine olmuş sularla geçici benzeri hastalık olduğuna belen ederek, çıktı çocuklarda tanıdık bu hastalığın yetişkinlerde birlikte ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmaz, ürün sebzelerin bereketli yıkanarak yenilmesi, jale ve bol pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı tanıdık, temiz içmece sularının tüketilmesinin ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, dizanteri, halsizlik, lüzum çıkışında azalma kabilinden belirtilerde mutlak doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği için hastanede tedavi edilen ve zaman taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “Tahakküm bir süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu duygunun tarifi yok. Buraya haddinden fazla nevmit, ateş tıpkı durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde sanki hayat durduğu yerden yeniden başladı. Doktorlara ve sağlık çalışanlarına çok teşekkürname ederiz. Bize resmen çocuğumuzu vurdumduymaz verdiler. Çok umutsuzduk ama demin dimdik tıpkı şekilde et kafalı dönecek kızım.” diyerek konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki özge kızının da sabık aksata haset rahatsızlandığını ama Bolu’da hastanede iki devir kaldıktan sonra iyileştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın mutluluğunu zihayat Elifnaz de duygularını, “Bu sene 4. sınıfa geçtim. Evime döneceğim amacıyla çok mutluyum. Oyun oynamayı, köpeğimi çokça özledim. Eve ilk gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu haddinden fazla özledim.” sözleriyle dile getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi devam eden ana Fatma Aydoğan ise “Oğlumun değerleri salah aşamasına geçti. Kızım de imdi diyalize girmeyecek, ilaç tedavisiyle bitmeme edecek. Allah’a şükür durumları gayet gür. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz bizimle çokça ilgilendi, kendi salt çocukları kadar baktılar salim olsunlar. Benim yetkililerden biricik istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Çok yumruk, dokunaklı bir süreçten geçti evlatlarım.” sözlerine saha verdi.Share: