Bolu’da içmece suyundan etkilenen çocuklarda 26 periyot bilahare sevindiren evolüsyon (1)

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenerek hastanede otama altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, umumi durumlarının bol olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda yavru ağır hizmet uzmanı üstelik olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki adına 16 Temmuz’bile hastaneye atıf edilen çocuklarda dizanteri, iveğen böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin değerlerinde bayağılık gibi sıkıntıların görüldüğünü, ayrımsız hafta içerisinde 6 yavru hastada haddinden fazla dokunaklı Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin değerleri açısından iveğen böbrek yetmezliği tablosundan ayrımlılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, ivedi diyaliz ihtiyacı mevcut 6 hastadan 5’inin yavru diyaliz ünitesinde uyumlu ve programlı şekilde tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve ihtisas tutulumu görülen hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların tehlikeli bakım süreçleri 5-7 dolaşma ortada sürdü. Sonrasında Çocuk Nefroloji Servisinde izlemleri bitmeme etti. Umumi durumları bol olduğu için aralıklı diyalizle tedaviye bitmeme ediyoruz.” diye konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santral asap sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona ayrı tıpkı otama uygulandığını nâkil Kendirli, “Ayrıca hastalarımızın benzeri kısmında Hemolotik Üremik Gösterge’bile haddinden fazla yoğun görülmeyen ama olduğunu bildiğimiz duygu tutulumu kortej konusuydu. Şu anda hastalarımızda tek sevgili olmadığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bu süreçte çocuk nefroloji, çocuk okkalı hizmet ve diyaliz servislerindeki hekim ve afiyet çalışanlarının büyük tıpkı cansiparane bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu dakika umumi durumları mebzul, hastalarımızın hepsi diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu gelmek amacıyla, diğerlerinin da iyilik süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 arasındaydı, haddinden fazla şükür sekel kalmadan iyileşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı ayrıntılı müddet izleme etmeye devam edeceğiz”

Bala Nefrolojisi Marifet Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Songül Yılmaz de hastaların durumunun berenarı iyi olduğunu, soluk tablolarının normale döndüğünü vurguladı.

Yılmayan, diğer hastaların üstelik gelecek hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Semptom, nefrolojide yeryüzü evgin engelleme edilmesi müstelzim hastalıklardan birisi. Er ve enerjik engelleme haddinden fazla cesim. Hastalarımız çok erken teşhis almışlardı, çok aceleci destek tedavileri yapıldı. Şu zaman amacıyla böbrek fonksiyonları normale döndü. Detaylı vadede tıpkısı hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu aşamada kesin olarak göstermek çok cins değil ancak hastalarımızın ayrıntılı vadede diyaliz ihtiyacı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları mufassal süre takip etmeye devam edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmaz, HÜS’ün çiğ, gür pişmemiş etler, kontamine olmuş sularla bulaşan bire bir çor olduğuna bel ederek, daha çok çocuklarda görülen bu hastalığın yetişkinlerde birlikte ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmaz, ürün sebzelerin dolgunca yıkanarak yenilmesi, çiğ ve bol pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı bilinen, akman içmece sularının tüketilmesinin ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, dizanteri, halsizlik, hacet çıkışında azalma kabilinden belirtilerde katiyen doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği üzere hastanede tedavi edilen ve zaman taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “Tahakküm bire bir süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu duygunun tarifi yok. Buraya çok nevmit, elem bir durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde sözde avlu durduğu yerden yeniden başladı. Doktorlara ve esenlik çalışanlarına haddinden fazla teşekkür ederiz. Bize yöntemince çocuğumuzu hoşgörüsüz verdiler. Haddinden Fazla umutsuzduk amma deminden mıhlı bire bir şekilde dümbelek dönecek kızım.” diye niteleyerek konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki özge kızının de geçen pazar günü rahatsızlandığını ama Bolu’dahi hastanede iki devir kaldıktan bilahare iyileştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın mutluluğunu canlı Elifnaz de duygularını, “Bu sene 4. sınıfa geçtim. Evime döneceğim amacıyla çokça mutluyum. Oyun oynamayı, köpeğimi çok özledim. Eve önce gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu çok özledim.” sözleriyle dile getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi bitmeme eden temel Fatma Aydoğan ise “Oğlumun değerleri salah aşamasına geçti. Kızım üstelik daha çok diyalize girmeyecek, deva tedavisiyle bitmeme edecek. Allah’a şükür durumları gayet mebzul. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz bizimle çokça ilgilendi, kişi arı çocukları kabil baktılar sağ olsunlar. Benim yetkililerden biricik istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Çokça tahakküm, ciddi tıpkı süreçten geçti evlatlarım.” sözlerine yer verdi.Share: