Bolu’da Yeniçağa Gölü’ne 350 bin balık yavrusu salındı

Bolu’dahi üretilen 350 bin sazan balığı bala akarsu Yeniçağa Gölü’ne bırakıldı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Gölköy Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda üretilen 350 bin yavru sazan, Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Veysel Tiryaki, Batman Valisi Ekrem Canalp, Yeniçağa Kaymakamı Bilal Polat, Belediye Reisi Recayi Çağlar, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umumi Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Ekincilik ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, Bolu Orman Toprak Müdürü Mahmut Şentürk, kat amirleri ve balıkçılar aracılığıyla planlı törenle suya salındı.

Böylece, Gölköy Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’ndan bu yıl içre üretimi yapılan toplam 4 milyon balık yavrusu suyla buluşmuş oldu.

Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gölköy’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin bir nice ilinde bulunan bağırsak göllere salındığını söyledi.

Toplam 5 milyon balığın göllere bırakılacağını anlatan Tiryaki, “İnşallah çöz sularda da yetiştirilen bu balıklar ülke ekonomisine sakil ulama sağlayacaktır. Hem ığrıp balıkçılarına hem kooperatiflerimize hem de vatandaşlarımıza anlı şanlı olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.Share: