Bolu’da Yuva köyünde mikrobiyolojik kirlenme tayin edilen suların kullanımı kısıtlandı

Bolu İl Genel Hıfzıssıhha Meclisi eliyle, Yuva köyünde standartların üstünde mikrobiyolojik kirlenme tayin edilen akaret akarsu ve sondaj kuyularının ikinci tıpkısı emre kadar herhangi bir çeşit kullanımı kısıtlandı.

Merkeze bağlı Yuva köyünden fiil, düşünce ağrısı ve gaseyan şikayetleriyle vatandaşların esenlik kurumlarına başvurması zımnında İl Genel Hıfzıssıhha Meclisi, Bolu Valiliği Abant Salonu’nda Vali Erkan Kılıç başkanlığında toplandı.

İl Umumi Hijyen Meclisi Kararı’na bakarak, Mehabet Akarsu İşleri 5. Bölge Müdürlüğü eliyle Çaydurt deresinden alınan mostra sonuçlarında standartların üzerinde mikrobiyolojik kirlenme tayin edilmesi üstüne öz suyunun özellikle sulama ve kullanma kalkışmak amacıyla herhangi bir makule kullanımı ikinci tıpkısı karara kadar kısıtlandı.

Öte yandan, köy ortamında mevcut ve vatandaşlara ilgili olan ve mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen araştırma kuyularının dahi gelişigüzel çeşit kullanımının ikinci aynı karara kadar kısıtlanması kararı alındı.

Toplantıda, Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde mevcut pres ve tesislere ilişik araştırı kuyularının ilgilendiren kurumlarca denetlenmesi, kirlilik tayin edilenlerle ilgili yerine kanuni işlemlerin yapılması kararlaştırıldı.

Bu kararların uygulanmasında boşlama ve kusuru görülenlere veya kararlara muhalefet edenlere Genel Hijyen Kanununun 282. maddesi ve cürüm teşekkül etmesi halinde TCK’nin 195. maddesi, ayrıca ilgilendiren mevzuatın ilişik maddeleri göre prosedür yapılarak yönetimsel ceza kesileceği kaydedildi.

Köyde içme suyundan etkilenerek hastaneye başvuran 141 kişiden 115’i, tedavilerinin tamamlanmasının arkası sıra taburcu edilmiş, Ankara’de otama gören 49 yaşındaki Eyüp Ertem 23 Temmuz’de irtihal etmişti.Share: