Bolu’daki arıcılara 69 titrem şeker desteği sağlandı

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca, Bolu’daki arıcılara bahar aylarında arıların beslenmesinde kullanmaları için yüzdelik 35 hibeli şeker hastalığı desteği verildi.

Bolu Öz Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen şeker doğrulama töreninde, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’den (TÜRKŞEKER) gerçekleştirme edilerek Bolu Ekincilik ve Orman Müdürlüğü önüne tırla getirilen 69 ton şeker hastalığı, çuvallar halinde Arıcılık Araç Sistemi’ne (AKS) mukayyet kovan sayısına bakarak arıcılara doğrulama edildi.

Törene, İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Amaç, Bolu Salt Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan ve arıcılar katıldı.

Ünalan, AA muhabirine, Kastamonu şeker hastalığı fabrikasından mevrut 69 titrem şekerin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde 383 arıcıya dağıtıldığını söyledi.

Kent genelinde bu sene kestirmece 200 titrem bal alındığını bildiren Ünalan, “İlçeler bazında ürün faziletli, Mudurnu ilçesi ile diyar merkezinde sağanaklar nedeniyle verimde düşüş yaşandı. Arısına ongun bakan ve arıcılık üstüne kendisini geliştiren yetiştiricilerimiz bu yıl istedikleri verimi aldı.” diye konuştu.

Ünalan, şeker desteğinin arıcılar amacıyla haddinden fazla cesim olduğunu belirterek, emeği geçen Bakanlık ve yetkilileri başta gelmek için herkese teşekkürname etti.

Share: