Bolu’dan Pakistan’daki yeğin bölgesine yardım tırı

Bolu’da, baskın afeti nedeniyle print günler geçiren Pakistanlılar üzere hazırlanan hıfzıssıhha ve gıda malzemesi iki canlı arkalama tırı, dualarla uğurlandı.

Valilik koordinesinde İl Facia ve Ivedi Nitelik Müdürlüğü (AFAD) ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle hazırlanan yardım tırının Pakistan’a gönderilmesi üzere AFAD’ın Civril Mahallesi’ndeki deposunun önünde tören düzenlendi.

Törende mütekellim Vali Erkan Tığ, 1300’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği, 30 milyonun üzerinde insanın etkilendiği Pakistan’daki selden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Türk insanının temas zaman bu cins olaylarda hayırsever olduğunu gösterdiğini anlatan Kılıç, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı konusunda hayırseverler ve Bolu halkıyla Pakistan amacıyla başlatılan kampanyaya katıldıklarını söyledi.

Kılıç, hıfzıssıhha ve azık ürünlerinin bulunduğu kısaca 1500 koli hazırladıklarını belirterek, “Pakistan, herhangi bir devir yanımızda olan arkadaş ve kardeş ülkemiz. Başta Kurtuluş Savaşı kalkmak için elan geçmişten bağlantılarımız devam etmekte. Kurtuluş Savaşı’na da kollarındaki bilezikleri vererek bize temas ant tahakküm durumda yardım eden tıpkısı devlet. Bunun üzere bacanak ve cömert ülkenin bu durumuna kayıtsız kalmamız elhak düşünülemez. Vergili Türk halkı birlikte bu konuda elinden gelen gayreti rastgele devir gösteriyor, bugün bile göstermekte.” dedi.

Yardım tırı, İl Müftüsü Mehabetli Sevda Tahiroğlu’nun duasının peşi sıra Pakistan’a yürümek amacıyla Ankara’ya yola çıktı.

Törene, Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, İl Inanma Müdürü Sadettin Aksoy, İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Miralay Haluk Hürmetkâr, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Sırrı Köstereli, AFAD Müdürü Cengiz Çavuş, ofis müdürleri, Bolu Ticaret ve Uran Odası Başkanı Türker Kırıcı, hayırseverler ve AFAD gönüllüleri katıldı.Share: