Borsada, açığa satışta “üst girişim kuralı” bugün dahi muteber olacak

Borsa İstanbul YEMEK, BIST 50 endeksinde meydan düz paylara yönelik 14-20 Eylül’dahi uygulanan açığa bey işlemlerinde yukarı aşama kuralının bugünkü seansta de bitmeme edeceğini duyurdu.

Borsa İstanbul’un Kamuyu Tenvirat Platformu’nda (DERI) yayımlanan açıklamasında, Resülmal Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST 50 endeksinde düz alan paylarda açığa eş işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

Söz konusu paylara yönelik 14-20 Eylül’de getirilen açığa koca işlemlerinde fevk kadem kuralının, bugünkü seansta bile uygulanmasına değişmeyen verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açığa mir işlemi yapılabilen paylarda açığa komutan işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha erdemli tıpkı kıymet üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Fakat, açığa satışa konu olan anamal piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının tıpkı geçmiş fiyattan henüz faziletkâr olması halinde açığa as işlemi en üst gerçekleşen eşit düzeyinden birlikte yapılabilecektir. Periyot ortamında topluluk olunmadan yapılan ve elan sonra ayrımsız zaman içre yapılan alımlarla kapatılan satışlar bile açığa eş kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız marifetiyle bu nitelikteki satışlara ilgilendiren emirlerin üstelik açığa komutan seçeneği işaretlenmek vasıtasıyla iletilmesi hususunda gerekli özen ve özenin gösterilmesi ehemmiyet arz etmektedir.”

Share: