Boşanmalar artınca bu aplikasyon hayata geçirildi

Boşanmalar artınca bu aplikasyon hayata geçirildi

Çiçeği burnunda çiftlere “Dünyaevi Okulu”

DÜZCE – Düzce’üstelik boşanmaların artması üzerine “Evlilik Okulu” uygulaması hayata geçirildi. Acun evine girmeye hazırlanan ve bakir evlenen çiftler, bu okulda dünyaevi ve aile hayatı üzerine bilinçlendiriliyor.

Son dönemde mütezayit boşanmaların önüne koymak talip Düzce Belediyesi ve Site Konseyi, “Evlilik Okulu” uygulamasını başlattı. Evlilik Okulu’nda önceki eğitimler bile verildi. İlk eğitime, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Belediye Komutan Yardımcısı Oya Kocaman, Şehir Konseyi Başkanı Mürtefi Dilber ve BELMEK Koordinatörü İlknur Bahar üstelik katıldı.

Eğitimde çiftlere, dünyaevi ve eş birlikteliğini perçinlemek, ocak içi iletişimin en evire çevire şekilde sağlanması, karı içi şiddetin önlenmesi ve boşanmaya sebep olan arbede durumlarının dimdik şekilde bittabi çözüme kavuşturabileceği konularında bilgiler aktarıldı.

“Sağlam toplum için akva familya hedefliyoruz”

Ailenin önemine değinen Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, “Ayrımsız toplumun ana çekirdeği ailedir. Akva ailelerin oluşmasına yardım sunmak amacıyla bu programları düzenliyoruz. Teehhül Etmek talip çiftlerin ya da evlendikten sonraları geçmiş evredeki çiftlerin elan ahenkli, elan mıhlı ayrımsız yuva kurmalarına katkı bulmak üzere bir yetişek ortamı oluşurduk. Düzce’de bu programı başlattık ve imdi dahi bu programlarımıza devam edeceğiz. Zira biz biliyoruz ki, toplumun temelini oluşturan ailelerin kuvvetli olması, sağlam toplumların oluşmasına kurgu olur. Bizde Düzce Belediyesi adına bu programı düşündük” dedi.

“Faydalı olacağını düşünüyoruz”

Evlilik Okulu’na gerekseme olduğunu kaydeden Kent Konseyi Başkanı Büyük Dilber ise “Çiftlerin dünyaevi hayatını elan gür yürütmeleri ve boşanmaların henüz uzuv inmesi için bu projeyi başlattık. Boşanmalar serencam dönemde arttı. İnsanların birbirlerini tanımasının, Dünyaevi Okulu’nda ruh bilimsel ve sosyolojik eğitim almalarının yararlı olacağını düşünüyoruz. Evlilik Okulu istek olduğu sürece bitmeme edecek. Bunun bir ucu yok. Evlilikler bitmeme ettiği sürece okulumuzda bitmeme edecek” diye niteleyerek konuştu.

“Evliliğimiz çokça domuzuna geçiyor”

Eğitimlere katılan 2 buçuk mahiye evli Haluk ve Ecem Er çifti ise “Kursa geldik. Mutluyuz çokça dahi iyice oldu. Bilmediklerimizi öğrendik. 2 buçuk maaş evliyiz. Birbirimizden umutluyuz, birbirimizi tanımaya çalışıyoruz. Hayırlısı olsun inşallah. Evire Çevire benzeri program oldu. Bizim üzere çok yararlı oldu. Herkese tavsiye ediyoruz. Evliliğimiz haddinden fazla güzel geçiyor. Hakeza programlarda bize katkı oluyor. Tığ haddinden fazla mutlu kaldık, devamını de bekliyoruz” dedi.

Program, katılan çiftlere sunulan şehadetname verilmesiyle sona erdi.

Share: