Bozkurt ilçesindeki selin nedenleri ve alınabilecek tedbirler araştırıldı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) yoluyla, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan dominant felaketinin nedenleri ve alınabilecek tedbirleri tayyetmek için say yürütüldü.

MCBÜ Demirci Patika Yüksekokulu Coğrafi Hikmet Sistemi Bölüm Başkanı Dr. Osman Salih Yılmayan??????? ve akademisyenlerce yapılan çalışmada, geçen yıl 11 Ağustos’ta keder yağışın peşi sıra Ezine Çayı’nın taşması sonucu ilçenin akarsu altında kalmasına, fert kayıplarının beraberinde dayanıklı çokça aile ve hareket yerinin uymazlık görmesine illet olan hâkim felaketi birçok kritere göre incelendi, Kastamonu’da katmerli açısından riskli alanlar belirleme edildi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmalarında coğrafi vukuf sistemleri ve açıktan kavrama tekniklerini kullandıklarını söyledi.

İlk etapta Sentinel-2 uydu görüntülerinden müfrit alanlarının belirlendiğini anlatan Yılmayan, katmerli duyarlılık haritasının hazırlanması üzere 11 ölçüt ortaya koyduklarını belirtti.

Yılmayan, yağmur, eğim ve yüksekliğin bildirme riskli üç ölçüt olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Bir zamanda nehre olan duruluk, baş döndürücü riziko yorum açısından berenarı büyük. Özellikle ırmak yatakları ve etrafında yapılaşma açısından riskli alanlar vardı. Meteoroloji uydularından elde edilen verilerden üretilen yağmur haritasına bakarak, şehrin özellikle günindi kısımlarının baran açısından henüz dokunaklı bölgeler olduğu anlaşılıyor. Bu bölgeler henüz çok riziko altında. Ayrıca şehrin hacısı hocası dikkate alındığında neredeyse yekpare nehir yatakları ve Daday, Azdavay, Cide, Şenpazar, Doğanyurt, İnebolu, Abana, Bozkurt ve Ağlı ilçeleri sivri açısından riskli alanlar.”

Çalışmada efdal riziko sınıfına giren alanın 128,72 kilometrekare adına hesaplandığını aktaran Yılmayan, bunun eksiksiz alanın yüzdelik 0,99’u olduğuna belen etti.

Çok efdal riziko sınıfındaki 6,89 kilometrekarelik alanın ise tamam alanın yüzdelik 0,05’ine denk geldiğinin hesaplandığı bilgisini paylaşan Yılmayan, şunları kaydetti:

“Bu mücahede ile kül Kastamonu ilinin sivri duyarlılık haritası ortaya konuldu. Özellikle yeğin gibi duygusal ve mal kaybına bozukluk olan kıyamet bölgelerinde aşırı duyarlılık haritalarının üretilmesi, hile ve stratejik planlama açısından az çok koca. Bu haritalar er ihtar sistemleri, taşkınlara hızlı engelleme, tehlikesiz alanların başlangıçta belirlenmesi, icabında barınakların tasarlanması, taşkından korunma üzere önem taşıyor. Ayrıca oluşturulan ölçüsüz duyarlılık haritalarına bakarak alınacak önemli önlemlerde kent planlamacılar, mimarlar, harita mühendisleri, inşaat mühendisleri, yer bilimi-jeofizik mühendisleri, yer mühendisleri kadar ilişkin bili alanlarının multidisipliner yaklaşımla akıntı etmesi sağlanabilir. Böylelikle alınacak kararlar, bilimsel ve dominant felaketiyle mücadelede geleceğe müteveccih nitelikte olacaktır.”

Yılmayan, çalışmanın “Acta Geophysica” ilmî dergisinde yazı yerine yayımlandığını dile getirdi.

Share: