BTSO Ekonomiye Ayar Katanlar Ihsan Töreni

Bursa Ticaret ve Uran Odası (BTSO) Umumi Heyet Başkanı İbrahim Burkay, 25 milyar dolarlık envestisman planı doğrultusunda ülkeye kazandırdıkları Bursa Teknoloji Birleştirme Uran Bölgesi’nin (TEKNOSAB), erdemli teknoloji odaklı üretimi, cıvıl cıvıl altyapısı, muvasala bağlantıları ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla Türkiye’birlikte avangart ve yeni iktisat modelinin anahtarı niteliğinde dev bir proje olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Merinos Koyunu Atatürk Kurultay ve Firez Merkezi’nde gerçekleştirilen 48. BTSO Ekonomiye Derece Katanlar Bergüzar Töreni’nde konuşan Burkay, global ölçekte meydana mevrut seçkin olumsuzluğun lehçe ve yerel düzeyde tahribata misil açtığını ifade etti.

Burkay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alışılmamış zorluklarda birlikte üretimi, yatırımı, istihdamı ve ihracatı önceleyen tıpkı anlayışı hakim kıldığını, büyüklük amacıyla hayali ve ideali olan her Türk girişimcisinin birlikte olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin, salgının ve arsıulusal krizlerin damarlı etkilerinin yer güç şekilde hissedildiği 2021 yılında acun ortalamasından neredeyse iki tekmil çok büyümeyi başardığını vurgulayan Burkay, “2022 yılında yüzde 6,2 üzere erdemli bire bir başarım yakaladık. İhracatta 254 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştık. Küresel ticaretten aldığımız pay ilk defa yüzdelik 1’in konusunda imdi. Ister hareket dünyamıza sunmuş olduğunuz destekler gerekse da aut politikada atmış olduğunuz önemli adımlar ülkemize balaban kazanımlar sağlamıştır. Şükürler olsun ki zaman potansiyelinin farkına varan, daha dahi önemlisi bu bilinçle her alanda büyük akın zarfında olan iddialı benzeri Türkiye ortaya artık.” diye konuştu.

“TEKNOSAB’birlikte fabrikalarımız çatılarındaki çağ panelleriyle donatılmaktadır”

Bursa’nın ihracatta sonuç 4 yıldan bu yana erdemli yatırım iştahına rağmen 16 milyar dolar barajını aşmakta zorlandığına değinen Burkay, bu süreci, mekansal planlamaya dair TEKNOSAB ve KOBİ OSB kadar yıpranmamış yavru sanayi sahalarıyla geliştirerek tüvana bir atılıma dönüştürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın himayelerinde hayata geçirdikleri TEKNOSAB projesiyle sağlanan gelişime işaret eden Burkay, şunları kaydetti:

“25 milyar dolarlık yatırım planı doğrultusunda ülkemize kazandırdığımız TEKNOSAB erdemli teknoloji odaklı üretimi, güçlü altyapısı, ulaşım bağlantıları ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ülkemizde avangart ve eskimemiş tutum modelimizin bile anahtarı olan dev aynı projedir. Türkiye’da bir öge imza atarak 4 yıl kabil gelişmemiş aynı sürede tamamladığımız bölgemizde, bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz 6 fabrikamız üretime önceden, 63 fabrikamızda dahi yapım çalışmaları derhâl bitmeme etmektedir. Yenilenebilir erke kaynaklarından en son düzeyde faydalanacağımız TEKNOSAB’de fabrikalarımız çatılarındaki zaman panelleriyle donatılmaktadır. Cümle birleştirme endüstri bölgelerimizin ortağı olduğu yeni enerji şirketimize Yenilenebilir Enerji Gerçek Alanı (YEKA) arazilerinin tahsis edilmesi yerinde Bursa sanayisinin enerji ihtiyacının şişman tıpkısı kısmını yenilenebilir kaynaklardan karşılayabilecek bir yatırıma amade olduğumuzu dahi buradan yorumlamak istiyorum.”

Programda aksiyon insanlarını temsilen Bren İleri Uygulayım Bilimi AŞ Kayırıcı Yöneticisi Çınar Laloğlu da katılımcılara seslenme etti.

Konuşmaların peşi sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çekicilik, Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer aracılığıyla Bursa’nın başarılı firma ve kurumlarının temsilcilerine ödülleri verildi.

Share: